БНР | 26.02.2018 15:46:31 | 305

Случаят "ЧЕЗ" - минус за управляващите



ГЕРБ направиха грешка, но тя няма да е фатална. Грешката беше оставката на Теменужка Петкова, коментира в предаването „Нещо повече“ социологът Юлий Павлов относно сделката по продажбата на ЧЕЗ на дружеството "Инерком-България". Според него държавата не може да има влияние за това на кого да бъде продадена ЧЕЗ. Той смята, че ако управляващите са недоволни от това кой ще купи компанията, те самите трябва да опитат да си я купят обратно.
Това е толкова абсурдна ситуация – да се предполага, че български министър може да повлияе на тази сделка. Те с оставката дадоха храна на спекулациите. Сега започват спекулации от типа – гузен негонен бяга.Фактът, че в България има очакване българското правителство да се е намесило в сделка, която се извършва на чужда територия по чуждо законодателство, от чуждо правителство, вече е много тревожен. /…/ Това, което става в момента, е по законите и на територия на друга държава. Би било изключителен гаф, ако България се опитва да се намесва и да влияе в този момент. Ние не можем да влияем на това на кого се продава, но можем да влияем върху това дали новият собственик ще получи лиценз или не.
Според политолога Даниел Смилов цялата тази ситуация води до ерозия на легитимността на управлението:Не може да се допуска такава ситуация, в която стратегическа компания, от която зависи енергоснабдяването на голяма част от страната, да не е ясно в чии ръце попада, кой стои зад това. от една страна не знаем къде точно отива компанията. От друга страна реакцията на правителството също създава допълнително напрежение и неясноти. Тази оставка нали е безпричинна, защото всички от правителството твърдят, че няма никаква връзка между министър Петкова и сделката, че сделката е проведена по чешки правила и т.н., а изведнъж имаме и оставка на министър. Струва ми се, че няма как всичко това да не доведе до известна ерозия на легитимността на управлението и засилване на неприятния имидж, който имаме, че в България нещата се случват не както трябва, не по правилата.Смилов посочи и друга страна на проблема – стратегически инвеститори се оттеглят:Цялата тази история потвърждава тезата, че България не е привлекателна за бизнес. Това трябва да ни тревожи. То е зад всички по-повърхностни скандали.Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация