БНР | 28.02.2018 05:55:14 | 49

Скандалът за ЧЕЗ - гледни точки и ракурси


Проблемът за България е емоционален, но и финансово важен, важен е и от гледна точка на стабилността на инфраструктурните мрежи. От друга страна в сделката за ЧЕЗ участват само частни лица - фирми, подвластни на търговското право. Това заяви в интервю за предаването „Преди всички“ Петер Поспихал, посланик на Чешката република в България през периода 1993-1998 година.     

Чешкият премиер в оставка може да е разтревожен колкото иска, но за момента сделката си върви по нормалните правни очаквания и е завършена с подпис. Следва одобрението на регулаторите, но от чешка страна очакваните процедури вече са малко, уточни Поспихал:

ЧЕЗ е огромно дружество, с огромни ресурси и огромни обороти и много трудно се управлява от държавата. Ако се пошегуваме, можем да кажем, че не държавата притежава ЧЕЗ, а ЧЕЗ – държавата.

Че Бабиш като премиер в оставка не е доволен от ЧЕЗq се знае от доста време, но в момента той няма никакви формални ходове, с които може да влияе, остават неформалните, каквито винаги има, допълни Петер Поспихал.

Нито една страна няма изгода от шумен скандал. България и Чехия са страни-членки на ЕС, а всички подобни сделки трябва да бъдат прозрачни. Целият този контекст може в крайна сметка да повлияе сделката да бъде отменена, коментира още бившият чешки посланик в София.  

Би трябвало чешката страна да разбере какво е очакването от българската страна, какви са играчите, какви са техните интереси и как това може да повлияе върху двустранните отношения, категоричен бе дипломатът.

Целта на настояването въпросът да бъде разгледан в парламента е, че именно това е органът, който може да събере всички институции с правомощия по подобен вид сделки. Това обясни в предаването „Преди всички“ изпълнителният директор на българското представителство на „Прозрачност без граници“ Калин Славов:

Подготовката на една сделка между частни лица не е нещо видимо, за да може реакцията да бъде предварителна. Изнесеното по медиите обаче за източниците на финансиране налага извършването на редица проверки, отбеляза Славов:

Много институции имат да извършат много неща, за да е ясно, че нито един закон на страната не е нарушен. Ако законите са спазени, дори да ни харесват или да не ни харесват, частната сделка трябва да  си остане частна сделка и политическите намеси в частна сделка едва ли биха могли да бъдат най-добрият изход в подобни ситуации.

Много сме далече от аналогия с 2013 година, няма го това обществено напрежение сред хората, които да искат промяна или да са в ситуация на тежко възмущение, смята Калин Славов.

Двете мнения чуйте в звуковите файлове.

Прочети цялата публикация