БНР | 01.03.2018 17:41:48 | 179

Музика, вдъхновена от картините на Орлин Атанасов, звуча във Виена


На 27 февруари  в Българския културен институт „Дом Витгенщайн“ във Виена се състоя концертният проект  “Музикални картини“. Събитието е уникално по своя замисъл и в него се преплитат няколко изкуства – музика, картини и мултимедия.

Идеята е на проф. Борислава Танева - изтъкната пианистка, клавирен педагог и композитор, а платната на художника Орлин Атанасов вдъхновяват българските композитори Георги Арнаудов и Христо Йоцов, както и авторите Александра Карастоянова-Херментин – Австрия/ България, Албена Петрович-Врачанска - Люксембург/ България, Михалис Векярис - Гърция и Ейнар Кандинг - Дания да напишат музикални творби със същите заглавия като картините. 

Мултимедията е дело на  Васил Къркеланов и пресъздава творческия процес, в който изкуствата се преплитат в оригинална симбиоза. За слушателите на предаването “Алегро Виваче“ по “Хоризонт“ проф. Борислава Танева разказа, че в основата на проекта е идеята за разместване в ролята на двете изкуства - картината започва да мърда и да живее през мултимедията, а музиката, която е живото изкуство, е записана и каквото е записано - такова остава.

Един от авторите, които лично присъстваха на концерта в “Дом Витгенщайн“, бе Александра Карастоянова-Херментин - композиторка, получила признание в Австрия, носителка на една от най-престижните награди за музика Outstanding  artist award - 2013  на Австрийското министерство на културата. Александра Херментин с удоволствие сподели размисли за вдъхновението да композира музикалната пиеса “Лакримоза“ по картина на Орлин Атанасов.

Художникът описва какво е усещането за него като творец, когато платното “оживява“, пресъздадено в звуци, и сякаш добива  нова емоционална  тоналност. Орлин Атанасов обобщава: Изкуство може да се направи от всичко. Красотата е навсякъде около нас, трябва само  да  отвориш очи за нея и да я забележиш.

Интервю с тримата творци и подробности за проекта “Музикални картини“ чуйте в звуковия файл.

 


Прочети цялата публикация