БНР | 02.03.2018 06:25:51 | 440

Здраве и стил на живот - избрано от печата


София счупи досегашния 53-годишен рекорд по студ на първи март. Баба Марта дойде с температура от минус 18, обобщва ТРУД. Учените напомниха обаче, че през март живакът е падал и до – 30 градуса, а примерът е Враца през 1929 г., когато е било – 30.2 градуса. В останала част на страната бяха измерени още смразяващи температури. В Стара Загора беше – 22, Кнежа – минус 21, в Кюстендил, Казанлък и Чирпан – до минус 19 градуса. Най-студено обаче е било в Севлиево – минус 25 градуса.По високите сгради се образуваха ледени висулки, което отвори работа на екипи на пожарната и Гражданска защита в цялата страна.  Пътната обстановка в страната остана усложнена. Имаше проблеми и с железопътния транспорт. Два влака останаха блокирани в преспите.

Виж повече


Как да преживеем резките смени на времето, съветва СЕГА. Тази зима у нас е като влакче на ужасите, особено за хората с хронични заболявания. През януари, обикновено най-студения месец, времето беше меко и топло, а истинската зима дойде в края на февруари - със "звяра от изток". Промяна на температурите от близо 20 градуса в рамките на няколко дни може да е изпитание и за здравите, още повече, че след няколко дни се очаква и затопляне до над плюс 10 градуса. Често, когато човек има нужда да се аклиматизира, той дори не разбира какво се случва и отдава това, че се чувства зле, на настинка, или ако преходът е от студено към топло - на хранително натравяне и дори топлинен удар. Понякога адаптацията на организма към нов климат доста прилича на простуда.

Виж повече

20 организации излизат на протести заради реформата в ТЕЛК, информира СЕГА. Реформата в ТЕЛК, която съществува само като концепция, се сблъска с първа пречка - 20 национално представителни организации на хора с увреждания напускат заседанията на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания към правителството и работните групи, в които участват, и започват протести в цялата страна. Според организациите планираните промени, които най-общо предвиждат медицинската експертиза да се раздели на две - ТЕЛК да дават здравни заключения, а комисия към НОИ до оценява работоспособността, ще отнемат правото на инвалидна пенсия на 100-150 хил. български граждани. От писмото на организациите излизат на преден план и други спорни детайли от реформата, например включването в решението на ТЕЛК само на водещото заболяване с цел намаляване степента на увреждането.

Виж повече

22 хил. деца са върнати обратно в училищата и детските градини, благодарение на специалните екипи, които обхождат адресите на отпадналите от системата ученици, четем в 24 ЧАСА. Изданието цитира изявление на министъра на образованието Красимир Вълчев след заседание на Координационния механизъм по обхват. В началото на учебната година екипите събраха над 17 хил. деца, като от октомври до януари в клас са влезли още 4700. От тях обаче са отпаднали около 1200 деца, които са предимно от рискови групи в Пловдив, Бургас, Сливен, София и Стара Загора. Ще се дадат и допълнителни правомощия на екипите, за да могат да влизат в гетата и да търсят ученици, които живеят в незаконни постройки. Причината за повторното отпадане най-често е миграция. Държавата обмисля да наказва всеки родител с глоба, ако не пуска детето си на училище. В момента в Закона за предучилищното и училищното образование е предвидена санкцията в размер от 50 до 150 лв., а при повторно нарушение тя стига до 500 лв.

Виж повече

СУ намалява таксите за 20 специалности, научаваме от СЕГА. Софийският университет сваля таксите за близо 20 свои специалности, които са от приоритетни за държавата професионални направления и страдат от липса на кадри. От догодина по-малко ще плащат първокурсниците, приети да следват статистика, география, теология, физика, ядрена химия, педагогика на обучението по... и др. За сметка на това пък кандидатите за 9 други специалности като право, психология, филология и т.н. ще бъдат изненадани с по-високи такси. Такива промени в годишните такси за 2018/19 г. за обучение на студенти, докторанти и специализанти е приел Академичният съвет на СУ на последното си заседание, проведено на 28 февруари т.г. Промените се отнасят единствено за студенти, докторанти и специализанти, приети през 2018/19 г.

Виж повече

Над 10 000 кучета скитат из големите градове, установява МОНИТОР. Най-много бездомни животни има в Русе, където бройката е над 4000, а в столицата уличните песове са 3844. В града има общински приют за безстопанствени животни, създаден през 2004 г. В началото е само с 15 клетки, но през годините се разраства и в момента разполага с 300 клетки за кучета и 15 – за котки. За периода от октомври 2016 г. до септември 2017 г. служители на приюта са заловили 913 кучета и са кастрирали 465. Общо 331 са върнати на местата, които са обитавали преди. В столицата в последните години се наблюдава спад на безстопанствените песове.  Най-много са бездомните кучета в „Панчарево“, „Нови Искър“ и „Люлин“.

Виж повече

Прочети цялата публикация