БНР | 03.03.2018 08:12:09 | 302

Българи искат в Истанбул да бъде поставен паметен знак за подписването на Санстефанския мирен договор


Някогашният истанбулски квартал "Сан Стефано” вече се нарича "Йешил кьой” и днес е един от многото в мегаполиса. Нищо тук не подсказва какво се е случило през 1878 година. Няма ги и къщите, описани в спомените на историците, в които се работи за подписването на Сан Стефанския мирен договор. Това разказа за "Хоризонт” журналистът и настоящ изпълнителен директор на Българо-турската индустриална камара Венцислав Венков, който е участвал и в проучване за съдбата на историческите паметници в Сан Стефано:

"Аз съм бил дълги години журналист в един голям столичен вестник, ежедневник. При една от многото ми командировки в Турция изведнъж се замислих къде точно е подписан Санстефанския договор. Ако отворим "Уикипедия“, ще видим, че е посочена една много красива къща. Аз намерих тази къща, но тя за съжаление няма нищо общо с историческата истина и тогава започнах да правя такива проучвания къде точно е станало. Няколко са тези литературни източници, но в контакт с един грузински и един руски учен всъщност стигнах до едни спомени, в които много точно се посочва мястото, където е станало подписването. Объркването идва донякъде и от това, че великият княз Николай Николаевич е настанен в една друга къща със своята свита, а граф Игнатиев и турската страна водят преговорите във втора къща. Тази къща по-късно е разрушена след едно земетресение през 1894 година, но мястото е локализирано и се знае."

Днес на предполагаемото място на дома, станал домакин на събитията отпреди 140 години няма нито един паметен знак, а това провокира Венцислав Венков да лансира следната своя идея за честване на трети март и в Сан Стефано - да бъде поставен паметен знак за подписването на Санстефанския мирен договор на 3 март 1878 година.


Трети март е дата, която провокира Венков да смята, че все още може да се направи възможното, за да се знае какво точно се е случило в Сан Стефано преди 140 години: 

"Ние като държава, която чества 3 март като най-важна дата в своята история, имаме основанието, имаме и логиката да сложим някакъв знак, да го материализираме това място и тъй като то се намира на много удобно място за туристопотока от страна на България към Истанбул, така на трети март заминаваме да сложим по едно цвете и да кажем, това е мястото, където се е родила нашата свобода."

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Мариян Карагьозов.

Прочети цялата публикация