БНР | 09.03.2018 05:57:52 | 215

Пламен Христов: След като сме в един сектор с МВР, не може да се делим на първа и втора ръка


Начинаещ служител - младши изпълнител в системата на затворите получава със 105 лева по-малко от младши полицай в МВР. При нас няма чантаджии, и администрацията работи и стои на терен. Това каза в предаването „Преди всички“ Пламен Христов, заместник-председател на синдикат „Съдебна охрана“ преди втория национален протест на служителите на затворите и на съдебната охрана утре. Протестиращите ще огласят исканията си пред няколко институции – Министерство на правосъдието, Министерство на финансите и Министерския съвет. Един лъч ще тръгне от Съдебната палата. Протестното шествието ще бъде предвождано от гайдари в национални носии.

Събираме се под призива „Европа и за нас“, обясни Христов и припомни, че служителите се борят за изравняване на статута с този на служителите на МВР по отношение на заплащането и специфичните условия на труд. Недоволните служители искат и кадрово обезпечаване заради голямото текучество. Те настояват за 700 допълнителни бройки за затворите и 600 щатни бройки за „Съдебна охрана“. През 2015 година е имало 10% намаление на щата.

От шест месеца водим диалог с нашия работодател - Министерството на правосъдието, обобщи хронологията на събитията Христов:

„Договорихме условия, договорихме абсолютно всичко, но преломната дата е 11 януари 2018 година, когато министър-председателят Бойко Борисов извади едни сто милиона и ги даде на вътрешното министерство. Тоест, това, което бяхме постигнали и мислехме, че сме договорили - в един момент всичко се срина и започнахме разговорите наново.“

Недоволството нараства главоломно, защото на нас ни се обяснява, че нищо не може да стане, да се предложи и обещае, посочи още той:

„Как се извадиха тези 100 милиона за вътрешното министерство? След като сме в един сектор, не може да се делим на първа и втора ръка.“

Финансовият министър заяви, че не може да ни даде повече от 5% , а за нас това е крайно недостатъчно, допълни Пламен Христов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация