БНР | 14.03.2018 15:00:16 | 167

Алексей Пампоров: Проблемът на държавата е, че винаги реагира постфактум


"В България по принцип имаме проблем с политическите програми. Дават се предизборни обещания, които не се изпълняват. На запад те са обвързани с пълен разчет на парите, хората и времето, необходими нещо да се изпълни", каза в "Нещо повече" социологът Алексей Пампоров.

"По проблема с язовирите очевидно не е направен необходимият разчет. Трябва превантивно да се мисли в тази посока. Най-страшното даже не са парите. Няма човешки ресурс и това е основният проблем. С изключение на няколко общини, в обстаналите 200-220 общини няма висшисти с подходящо образование. Кризата на висшето образование в конкретни области рязко удря съответните сектори. Няма откъде да ги намерим кадри, за да могат съответните общини да се справят с проблемите", подчерта социологът.

"Имаме дипломи, в което никой не вярва, висше образование, към което никой не се стреми и вече плащаме цената на тази неефективност на висшето и средното образование", смята Пампоров. Според него подходът трябва да е цялостен.

"Нямаме лекари, медицински сестри, инженерни специалности, държавата не защитава своя интерес. А това не са специалности, необходими на частния сектор, съответно те потъват."

Пампоров добави, че "проблемът със свлачищата също е свързан с неграмотността. Изсичането на горите и пренебрегването на елементарни правила, липсата на навременна намеса от страна на държавата също струва много.

Проблемът на нашата държава е, че винаги реагира със закъснение", обобщи социологът.

Според Пампоров проблемът с търговското предприятие, което ще управлява язовирите, е дали няма да се оскъпи прекалено много водата.

Такова предприятие ще иска структури. Ако се върне тежък държавен монопол с тежки струттури по места, само ще имаме увеличаване на бюрокрацията, но не и конкретни решения. Трябва да има ясен разчет - кое колко ще струва и колко ще оскъпи водата. Такава политика трябва да бъде подробно разписана, каза още Алексей Пампоров в интервю за предаването "Нещо повече".

Прочети цялата публикация