БНР | 28.03.2018 11:29:04 | 202

Специалисти оценяват, подкрепят и дават препоръки на деца с дефицити, както и особено даровити


Продължаваме тематичната седмична линия за приобщаващото образование в българските училища и детски градини.

Специалисти от Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование София-град гостуват днес в Радиоприемница.
В студиото са психологът Ваня Рачева, ресурсният учител Гюлбахар Мехмед и Таня Лесева - ресурсен учител и рехабилитатор на слуха и говора.

От гледна точка на психолога имаме задачата да правим оценка на деца от всички училища и детски градини на място – за да бъде улеснена процедурата за родителите и да може навреме да се окаже необходимата подкрепа.

Освен това нашият екип препоръчва специалистите, с които е добре съответното дете да работи, за да развие потенциала си – обясни Ваня Рачева. И даде подробности за това, кой и как прави самата оценка на памет, внимание, мислене, емоционално развитие на детето.

В Регионалния център на образование София-град има зала за сензорна интеграция, за кинезитерапия, за трудотерапия, но съществуват и други места за безплатна помощ на родителите. Но трябва съответните нужни специалисти да са в самото училище или детско заведение.

По закон децата трябва да минат на скрининг, когато са на 3-3,5 години, за откриване на някакви дефицити, но и за оценка на изпреварване в развитието.

В София работят 50 ресурсни учителя, 15 психолога и 15 логопеда.

Целта е със силните страни на децата да им помогнем да развият това, в което срещат затруднения.

Законът е добре написан. В центъра му вече е детето. И средата трябва да е достатъчно подготвена за нуждите на съответното дете. На тази тема вече много родители, директори и учители са информирани. Все повече детски и учебни заведения наемат специалисти приобщаващото обучение.

Според специалистите изключително важно е подкрепата да се окаже още в ранна възраст, в детската градина. Работата им с директори, учители и родители е постоянна и включва и провеждането на семинари.
Освен това се работи и по конкретни случаи по сигнал и заявка. Услугите и за училищата, и за родителите са безплатни.

По данни от МОН през 2018 година за стипендии на даровити деца са отпуснати близо 2 млн. лева.

Чуйте разговора на Катя Василева с Ваня Рачева, Гюлбахар Мехмед и Таня Лесева.

Прочети цялата публикация