БНР | 02.04.2018 18:18:15 | 334

„Левски Лукойл“ на върха в баскетбола след успех над „Берое“ и служебна загуба на „Балкан“

Отборът на „Левски Лукойл“ направи важна крачка към първото място в Националната баскетболна лига, след като победи като домакин „Берое“ със 78:68 (17:19, 18:19, 23:19, 20:11) т. „Сините“ могат да излязат официално начело в класирането, ако се стигне до служебна загуба на настоящия лидер „Балкан“ заради формално нарушение в мача с „Академик Бултекс“.

Победата на „Левски Лукойл“ обаче не дойде никак лесно, като бе изкована през второто полувреме. До почивката на терена властваше играта в защита, което даде аванс от 3 точки на старозагорци след първите 20 минути. Постепенно обаче силите на гостите започнаха да намаляват, а по-дългата ротация на домакините, съчетана с добрата игра на Станимир Маринов след почивката, доведе до обрат. Само в третата четвърт плеймейкърът на националния отбор реализира сам 10 точки, за да завърши мача с общо 18, а още толкова точки реализира и Божидар Аврамов. Дарил Брайънт вкара 14 точки за „сините“. За „Берое“ Александър Янев, Тихомир Желев и Филип Виденов бяха най-резултатни с по 14 точки.

Треньорът на „Левски Лукойл“ - Константин Папазов, коментира след срещата: Доволен съм от старанието на отбора и изпълнението на тактическите задачи. „Берое“ е много силен отбор, които има уменията да победи всеки. Видяхте, че в много дълъг период бяха отборът, който играеше по-добре и контролираше мача. Голямото предимство за нас е дълбочината и възможността за повече ротации, което бе решаващо. Това даде възможност да бъдем свежи. Когато съперникът, който има отлични стрелци като Виденов, Янев и Желев е лимитиран до само 68 точки, значи сме си свършили работата. Ние минахме през един много тежък съперник и сега да му мислят нашите съперници, които ще трябва да се изправят срещу тях.

Треньорът на „Берое“ - Любомир Минчев, заяви: Не мога да кажа, че силите не ни стигнаха. Имаме само двама играчи с повече от 30 минути. Генерално проблемът беше в две неща – наши грешки в нападение, след които дадохме топката в ръцете на противника и процента, който те извадиха при стрелба през човек. Това даде някаква разлика в тяхна полза. За нас беше най-важно да спрем играта в подкошието и смятам, че успяхме. Другото, което за мен бе важно, е да видя отборът колко близо е до водещите тимове. Това е първата по-сериозна проверка в официален мач. Според мен не сме толкова далеч, защото почти през цялото време водехме. Надявам се в бъдеще да сме по-концентрирани в края на мача, да сме по-стабилни и да не допускаме такъв рязък спад в играта.