БНР | 03.04.2018 15:37:20 | 174

Яд Вашем - мемориалът, създаден в памет на евреите, жертви на Холокоста


Мемориалът на катастрофите и героизма в Йерусалим - Яд Вашем, е създаден в памет на 6-те милиона евреи, жертви на Холокоста. Тук пред погледа на посетителите оживява ужасът от най-мрачните страници от историята на Втората Световна война. Чувстваш болката почти физически, заставяйки пред оригинални снимки, писма, предмети и дневници, пълни с думи на отчаяние ... изписани на няколко езика, с надеждата някога да бъдат открити. Мемориалът съдържа аудио, видео и фотографски спомени на евреи от всички европейски държави. От десетки телевизионни екрани оцелелите разказват за ужаса на Холокоста. Мястото пази и историите на загиналите.

Яд Вашем помни и светлите моменти от историята. Помни и имената на спасителите. Място в експозицията е отредено на България - страната, спасила близо 50 хиляди български евреи от лагерите на смъртта. До няколко месеца част от експозицията в музея ще бъдат снимките на още четирима българи, помагали за спасяването на евреи от Македония. Това са Анна Сърчаджиева, Анна Попстефанова, Надежда Хадживасилева и д-р Павел Герджиков.

„Преди известно време направихме голяма изложба за праведните - за спасителите, в която използвахме пет ключови истории. Една от тях беше историята на Димитър Пешев. Новите снимки на българи, които са спасявали евреи от Македония по време на Холокоста, ще станат част от експозицията в Яд Вашем. Когато зад имената има образи - нещата стават по-интересни и може да се потопиш изцяло в историята“.

На един от хълмовете в Йерусалим е паметната плоча на евреите, загинали при потъването на българския кораб „Салвадор“. В началото на 40-те години на миналия век 4 хиляди евреи без българско гражданство трябвало да напуснат България, разказва Израел Алмог, председател на асоциацията на наследниците на български евреи от кораба Салвадор. Над 350 евреи бежанци тръгват към обетованата земя от пристанище Варна с кораб в лошо състояние.

При корабокрушението в Мраморно море се спасили само 112 от пътниците. Една от оцелелите е Режина Канети. Тогава била на 18 години. Бурята отнела живота на майка й и брат й. Тя и баща й се спасили. 

За щастие, съвсем различни са детските спомени на Израел Алмог от времето на Втората Световна война. Роден е в София. Той и семейството му са сред 50-те хиляди спасени евреи, емигрирали по-късно в Израел. Детството на Израел Алмог остава свързано с уюта и гостоприемството на България.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

Прочети цялата публикация