БНР | 11.04.2018 08:05:44 | 397

Цачева: Има 245 свободни места в надзорно-охранителния състав, текучеството е голямо


Министърът на правосъдието Цецка Цачева гостува в студиото на програма „Хоризонт“ с коментар по темите за екстрадицията на българския гражданин Желяз Андреев във връзка със договореностите между България и САЩ и реформата на пенитенциарната система.

По повод случая с искането за екстрадиция на Андреев в САЩ Цачева заяви, че на този етап няма възможност за отношение и реакция от страна на Министерството на правосъдието:

„Ние сме информирани. Копие от писмото, което е изпратено до Върховната главна прокуратура, е получено и в Министерството на правосъдието. Но, с оглед процедурите, съдът е този, който трябва да се произнесе, след което, по силата на договора за екстрадиция, подписан между България и Съединените американски щати, в рамките на 60 дни за нас тогава ще възникне задължението да осъществим тази екстрадиция. На този етап конкретните факти по случая би трябвало да са предоставени изцяло на прокуратурата и българският съд ще е този, който ще ги прецени за съответствието им и във връзка с договора за екстрадиция между България и САЩ“.

Цачева допълни:

„Мисля, че не трябва да предпоставяме нещата. Просто да изчакаме хода на процедурата – такава, каквато е разписана в нашето законодателство – и когато имаме повече факти, тогава да коментираме. Мисля, че е в много ранна фаза този случай“.

Министърът на правосъдието потвърди, че българското законодателство има по-голяма тежест в страната от американското:

„Не трябва да се забравя, че върховенството на закона, върховенството на правото е основен принцип и ценност в Европейския съюз и принцип и ценност и в България, така че винаги трябва да се държи сметка за върховенството на закона, като се съобразят морални причини. Но всичко това трябва да бъде предпоставено в компетентността на органите така, както те се произнасят по силата на закона“.

По темата за реформата в местата за изтърпяване на наказания Цачева заяви, че разглежда промените в тази област като част от подобренията в цялата съдебна система:

„Актуализираната стратегия за продължаване на реформата в съдебната система включва и пенитенциарната система – системата за изпълнение на наказания, която е част от съдебната система в широкия смисъл на думата. Съдебната власт е правораздаването, прокуратурата, магистратите, които са под контрола на Висшия съдебен съвет. Но действително се оказа, че в тази част от актуализираната стратегия е необходимо да се извърши много работа. Години и с години натрупвани проблеми! А тези проблеми не са само в недофинансирането на системата, каквото безспорно е факт, че трябва занапред да бъде изпреварващо осигурено, но и по линия на редица организационни дейности, които като че ли – от това, което чувам и наблюдавам – не са по най-добрия начин решени към този момент“.

Цачева призна, че вещи, които са извън списъка на разрешените, все още могат да бъдат внесени и намерени у лишени от свобода.

Министърът на правосъдието информира, че на вчерашното национално съвещание с участието на ръководството на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ и на всички началници на затвори е проведен дълъг и, по думите на Цачева, „изключително откровен разговор“, с фокус върху препоръки за необходимите действия и мерки, които трябва да се вземат в спешен порядък:

„Разделихме нещата в три плоскости. Първо място – финансирането, което ни е осигурено от държавния бюджет. Само през януари месец 2017 година – 10 милиона. Януари месец 2018 г. – 5% увеличение. От март месец, след срещата с премиера господин Борисов – нови 15 милиона за възнаграждения, което е справедливо, за да се опитаме да изравним основното възнаграждение на състава в двете дирекции – Главна дирекция „Охрана“, защото там нещата не са по-различни от Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ – с това, което се получава в системата на МВР. Но в спешен порядък, изпълнявайки мерките, които сами си наложихме за осигуряване по-добра организация на охраната в затворите, трябва да се преосмисли техническата възможност. Много важни са надзорно-техническите средства, с които да разполага съставът, човешката сила, за да може да противодейства на лишени от свобода…“.

Друг много голям проблем, според Цачева, е кадрова обезпеченост на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ и на съответните ѝ териториални поделения, тъй като според министъра на правосъдието трудът в тази сфера е непривлекателен:

„Истината е, че наплив от желаещи за постъпване на работа там няма. Има и в момента 245 свободни места. За голяма част от тях са обявени конкурси и са на различен етап от процедурата. Текучеството е много голямо“.

Цачева декларира, че до края на месеца две работни групи се очаква да актуализират щатното разписание и да потърсят вътрешни скрити резерви в системата, тоест длъжности, които не са толкова натоварени и да предложат технически средства, които да бъдат в помощ на надзорно-охранителния състав, на социалните работници и изобщо на служителите в затворите.

Министърът на правосъдието застана категорично зад промените в Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС):

„Действително и в момента има работна група в Министерство на правосъдието по конкретни текстове в ЗИНЗС. За мен е много малко и кратко времето, за което действа този закон. Но още сега оценките за това, което държавата е предприела, са позитивни. В средата на месец март Комитетът на министрите в Страсбург – този комитет за противодействие на изтезанията в затворите – даде висока оценка за работата, която България прави в тази посока. Самият факт, че намаляват делата в Европейския съд по правата на човека, което е целта на този законопроект, означава, че той е изпълнил основната си цел. Да, чуха се гласове, че отделни текстове имат нужда от преосмисляне. Аз обаче съм категоричен противник на това при конкретна ситуация, при конкретен повод, под натиск, да се започва пореден ремонт на пореден закон. Заради това предложих и се прие от съвещанието да извършим последваща оценка на въздействието. Нека компетентни специалисти да се произнесат. Това беше смисълът на промяната в Закона за нормативните актове, която извършихме през 2016 година, за да се осмислят тези текстове и да се види има ли нужда от някаква нова актуализация. Но не бива с лека ръка да се отхвърли онова, което, като резултат от действието на този закон имаме, и то е позитивно“.

Цачева подчерта, че не е усетила по-специално отношение към системата на затворите от страна на финансовия министър Владислав Горанов и изрази благодарността си към него и към премиера за проявеното разбиране при междуведомственото обсъждане преди внасянето на законопроекта за държавния бюджет.

Цачева припомни, че по Оперативна програма „Добро управление“ са осигурени приблизително 2 милиона лева, включително за изработване на стратегия за развитие на пенитенциарната система:

„В момента ние нямаме основен документ, извън законите, които прилагаме, нямаме визията за следващите няколко години как трябва да изглежда тази система. Част от този проект е проведена обществена поръчка, подписаният договор за техническите средства…“.

Освен това министърът на правосъдието даде пример и с използването на средства по Норвежкия финансов механизъм за финансиране на проекта за нов обект в системата на местата за лишаване от свобода в Дебелт. Цачева отбеляза, че и в момента министерството разполага с четири милиона и половина лева за капиталови разходи и в момента се извършват ремонтни дейности и се преустройват арести и помещения за арести в рамките на затворите.

В заключение министърът на правосъдието потвърди, че утре изтича срокът, в който трябва да приключи работата на комисията, която трябва да представи пред обществото истината за случая с последното бягство от затвора. Цачева подчерта:

„Аз разделям през тези дни двете теми: конкретният случай на бягството, където трябва да се действа съобразно правилата и закона. Ако се докаже вина, ако се докаже нарушение на трудова дисциплина – там отговорността трябва да бъде носена, както се полага. Но не бива този инцидент да се смесва с другия въпрос – въпреки че те са свързани и има връзка между тях – с един диалог със синдикатите, който върви от есента на миналата година, с опитите на политическото ръководство на Министерството и Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ чрез собствени средства и сили, с това, което държавата ни е отпуснала в рамките на бюджета, да реорганизираме системата, така че да имаме по-добър контрол върху процесите, които се случват, и разбира се, до минимум да бъде сведена възможността за такива бягства“.

Интервюто на Силвия Великова с министъра на правосъдието Цецка Цачева можете да чуете от звуковия файл.

Прочети цялата публикация