БНР | 13.04.2018 09:43:17 | 412

"Един ден на Витоша" по инициатива на алпиниста Дойчин Боянов



Утре Витоша ще се изпълни с елитни спортисти, които ще участват в щафетен супермаратон в подкрепа на хората с увреждания. Целта на инициативата "Един ден на Витоша" е да се съберат пари за изграждане на алея за спорт за хора с увреждания в местността "Игликина поляна". Организатор е алпинистът и преподавател в Националната спортна академия  Дойчин Боянов.

Зад щафетния супер маратон стои много сложна организация, а проектът има за цел да покаже огромните възможности, които планината предлага за спорт заради природните забележителности и инфраструктурата. 

"Имаме намерение с това преминаване през планина Витоша  - по земя, въздух, вода, дори под земята, тъй като ще влезем в пещери, ще привлечем вниманието към един проблем, към хората със затруднен достъп -  не става въпрос само за хората с увреждания, но и за възрастните хора и за майки с колички и това е един наш проблем по принцип в обществото. Що се касае до града, в който живеем, ние може би започваме да полагаме начални усилия, но планината е нещо абсолютно недостъпно за тази група хора", каза в ефира на "Хоризонт" Дойчин Боянов.

Той допълни, че е разкрит и номер за SMS дарения за каузата - 17 777, а банковите сметки, където също могат да се превеждат средства са публикувани на интернет-страницата на парк "Витоша" и във фейсбук-профила на инициативата. 



Сред известните наши спортисти, които подкрепят инициативата, личат имената на Боян Петров и Кирил Николов -  Дизела.


"Витоша има комбинация от много дадености, които можем да ги използваме за какъв ли не спорт, а не само за ски - ските са само една частичка.  Аз се привлякох от факта, че Дойчин правилно включи изкачването на Копитото, което е нашия княжевски подход към върховете  - и той е княжевец като мене.  Ние ще тръгнем от паметника на Алеко Константинов, който пък е основателят на туристическото движение в България - изкачваме Копитото и оттам го даваме вече в ръцете на колоездачи и нататък какви ли още не спортни дейности", коментира Боян Петров  - най-успешният български алпинист. Въпреки че на два пъти побеждава рака и е диабетик, той е изкачил до момента 10 от общо 14-те най-високи върха на планетата, и то без помощта на шерпи и изкуствен кислород. 

"Все по-често срещам хора в инвалидни колички или такива с трудно движение, с патерици, които искат да са навън, искат да има за тях условия в самата планина, а не само в градските паркове, където и те да могат да направят едно физическо усилие./.../  И те виждам, че се кефят на това да здравите им подаваме ръка, те да го направят -  тяхната си малка мечта.


Тези хора не са били цял живот инвалиди, те са станали инвалиди. Именно тази светлинка в живота им  - да им създадем едно ново място, на което те да се чувстват хем сред природата,  хем с физическо натоварване./.../


"Не трябва да се отказват никога, да се самопогребват и да мислят, че самото им увреждане им спира живота. Не!  Трябва да измислят начина, по който да изгреят и някак си тялото да храни душата им - ние живеем с душата си, но тя се съхранява в тялото.  Така че на всички хора с увреждания пожелавам да имат силна вяра, че ако се натоварват, ако се "тормозят" физически, те ще се чувстват много по-живи," допълни Боян Петров. 

"Когато Дойчин ми се обади и ми разказа за цялата идея и ми каза, че точно ще е набираме средства за хора с увреждания аз казах: "Вътре съм!", без да се замисля", каза Кирил Николов-Дизела, изминал маршрута Ком - Емине за 4 дни и  изкачил е петте най-високи върха в България за по-малко от 23 часа. 
"Радвам се, че Дойчин направи нещо подобно и без значение какъв ще е резултатът от събраните средства, се заговори и за това нещо и когато се заговори, рано или късно се случва някаква промяна", подчерта Кирил Николов.
 

Повече по темата може да научите от звуковия файл.

Прочети цялата публикация