БНР | 14.04.2018 09:52:08 | 586

Проф. Ангел Димитров: Сравнително скоро ще има вътрешно разделение във ВМРО-ДПМНЕ


„ВМРО- ДПМНЕ показа с критиката си към договора за добросъседство в искането за вот на недоверие на правителството на Зоран Заев, че в партията не е намерила нова форма, в която да увлече своите привърженици или да разшири влиянието си, за да се завърне отново като основен играч на политическата сцена. Използват се старите националистически клишета. Наистина е тъжно, защото голяма част от привържениците на партията едва ли мислят точно както мисли ръководството“

Това каза за предаването „Събота 150“ по „Хоризонт“ професор Ангел Димитров - бивш посланик на България в Скопие и в Белград. Засега няма опасност за властта на сегашното правителство в Скопие, категоричен е той.

„Не мисля, че е толкова трудно да се преодолее тази нагласа, която сега превръща ВМРО- ДПМНЕ  в спирачка в развитието не само на нашите двустранни отношения, а и на евроинтеграцията на Република Македония. Сравнително скоро ще се получи едно вътрешно разслояване на сили, които искат да погледнат по-реалистично на нещата и други, които следват вече отъпкания път“.

Димитров подчерта, че зачестените контакти на най-високо ниво с ЕС са „ стимулиращи“ за македонското ръководство но е рано да се твърди че „зелената светлина“ пред евроинтеграцията на Македония е пусната.

„Да не забравяме, че трябва да се решат някой въпроси, включително и разговорите с Гърция.  Има добри сигнали за предстоящите разговори на ниво „министри на външните работи“ между Скопие и Атина. В Солун са поканени да присъстват и министрите на външните работи на България и Албания, така че се дава много ясен сигнал, че двете страни търсят не просто някакво решение помежду си, а решение, което ще бъде прието и от партньорите и най-важните играчи в този политически ребус“.

Може да се очаква пробив в преговорите за името, но трябва да се има предвид, че гръцкото общество не е готово на „унищожителен компромис“. Досега обаче Ципрас „доста успешно провежда всичко, което на пръв поглед изглежда неприемливо за гръцкото общество“, оптимист е Димитров.

Белград и Прищина подават сигнали, че се търси вариант поне формално да бъде преодолян проблемът за присъствието на президента на Косово Ташим Тачи в на срещата на върха на 17-ти май в София, коментира дипломатът.

„Аз съм убеден, че за всички от Западните Балкани, включително и за Сърбия и Косово, ползите от присъствието в София са много по-големи, отколкото тази неотстъпчивост в сега създадената ситуация. Допускам, че е по-скоро вероятно да се стигне до някакво компромисно решение, което ще даде възможност за присъствието и на двете страни.

Вучич е достатъчно опитен политик и той просто е длъжен, предвид обстановката в Сърбия, да показва известни резерви. Но в същото време трябва да си даваме сметка, че до средата на май има доста време на фона на динамичните събития, които в момента разтърсват света".

Димитров заяви, че не очаква задълбочаване на конфликта в Сирия, но подчерта:

"Теоретично гледано, ако се стигне до някакъв по-сериозен конфликт, една от възможните точки за създаване на силно напрежение и сблъсък са  именно Западните Балкани. Имам предвид нов бежанския поток или дестабилизиране на някой западен съюзник".


Прочети цялата публикация