БНР | 18.04.2018 14:28:13 | 204

Ще поднесе ли новият политически сезон изненади - прочит на експертите


Новият политически сезон ще ни предложи повече от същото. Един скандал води до следващ скандал, без това да води до съществено разместване на нагласите на хората, каза в коментарното предаване "Нещо повече" политологът Димитър Ганев. Вътрешнополитическата критика на президента Румен Радев към управляващите ще продължи и през новия парламентарен сезон, смята Ганев. Конфликтът не е точно между премиера и президента, или поне и двамата се стараят конфликтът да не прерасне в междуинституционален, подчерта той:

„Голяма част от противоречията минават не по линията Борисов – Радев, а по линия Радев – ГЕРБ. Основно острие в тази линия се явява Цветан Цветанов. Бойко Борисов по-скоро заема позицията на този, който казва: „Да не се караме, да заровим томахавките“ и не си позволява персонални нападки към президента. И президентът не си позволява на този етап персонални нападки към Борисов, с изключение може би на една.“

В момента единствената ясно комуникирана заявка за нов субект на политическия терен (без да влизаме в хипотезите дали президентът ще прави партия, дали Слави Трифонов ще прави партия), това е новото обединение в т.нар. дясно пространство – „Демократична България“. Намираме се във втората фаза на един цикъл от 15 години обединения и разделения, допълни политологът.

Тиражираната информация, че се готви нов политически субект е част от играта. Тя идва по-скоро от източници близки до ГЕРБ, отколкото от такива, близки до президентската администрация. Цветанов продължава да изпълнява ролята на дразнителя спрямо президента Радев и ако той се „върже“ на тази игра, ще загуби - тази позиция изрази пиар експертът Арман Бабикян:

„Борисов се е насочил към пенсиониране в президентското кресло след края на третия мандат. В тази игра изгода имат и Цветанов, който смята, че ще се освободи лидерското място, и Борисов, който иска с чужди ръце да вади кестените. Въпросът е колко разумно ще изглежда в този триъгълник президентът."

Бабикян отчете доста сериозна близост в позициите на БСП и ГЕРБ по случая „Скрипал“ и ударите в Сирия. Нормалната ляво-дясна координатно система вече не работи толкова добре, отбеляза той и добави, че на практика разделението, ако има такова, се намира вън и вътре в парламента.

Относно процесите в дясното пространство Арман Бабикян отбеляза:

"Не съм убеден, че това, което ни беше поднесено, е консолидираният вариант на дясното, нито пък, че посланията, които получихме, събират недоволството в една точка. По простата причина, че имаме компрометирана правосъдна система, почти изкупени медии, поставени под контрол, поставени под контрол парични потоци, силови структури и това, което предизвиква недоволството отдолу нагоре няма как да бъде насочено по системата ляво-дясно. Овладяването на недоволството ще бъде по-сложен, но затова пък трудно управляем след това процес.“

Двете мнения и обобщение за началото на парламентарния сезон чуйте в звуковите файлове.

Прочети цялата публикация