БНР | 27.04.2018 13:53:14 | 168

Селски кметства наеха хора увреждания като технически сътрудници


 

20 души с увреждания намериха своето, макар и временно, работно място като технически сътрудници в селските кметства на община Благоевград. Инициативата е на самите кметове.

Те са хора с различни професии и различни увреждания, но с обща съдба. Те искат да са пълноценни и да работят, но трудно намират такава възможност.

Димитър Безински е на 34 години и е счетоводител. Той страда от диабет, засегнал и зрението му. От месец насам той отключва вратата на кметството в село Изгрев. 

Вероника Николова скоро ще стане на 35. Работила е на няколко места, носейки със себе си тежките последствия на диабета и унизителното отношение на работодатели. Тя разказа:

„Наблюдавам при млади хора – те крият, че са с диабет, само и само за да си намерят работа.  Не искат да наемат хора с диабет или друго заболяване, защото те знаят какво ще им коства“.

Иван Трендафилов е баща на две деца и от 12 години е без работа. Той се радва се, че е нает по проекта като технически сътрудник в село Еленово.

Много са проблемите на селата, особено тези, които са близо до областния център. Нараства интересът на млади семейства да живеят в тях, но проблемите с уличната инфраструктура, електрозахранването и комуникациите отлежават с години. Затова кметовете на 22 села в общината преди две години създават своя асоциация и търсят заедно решение на проблемите. Този за назначаването на технически сътрудници, които да им помагат и в същото време да дадат шанс на хора с увреждания,е първата малка, но благородна стъпка, споделя Чанко Чанев.

Двигател на обединението на селските кметове и автор на първите проекти е кметът на Дъбрава Росен Георгиев. Той се надява на голяма част от хората, които в момента работят в кметствата, да бъде намерена постоянна работа.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация