БНР | 30.04.2018 06:57:41 | 268

Адв. Койчева: Расте агресията и степента на жестокост при случаите на насилие над жени у нас


Европейският комисар по въпросите на правосъдието, потребителите и равнопоставеността Вера Йоурова ще се срещне в Дома на Европа с граждани. По време на публичния дебат ще бъде обсъдено насилието над жените, каква е ролята на ЕС в решаването на този проблем.

Според данните за тази година от кризисните центрове, които работят с потърпевши, оплакванията от жени за упражнено насилие върху тях не намаляват като брой, увеличават се като сложност, като видове насилие, каза адвокат Албена Койчева Фондация "Български център за джендър изследвания".

„Това поставя все по-големи предизвикателства пред нашата национална правна рамка, възможностите на закона да защити жените и техните деца в някои случаи, когато те са станали жертва на пореден акт на насилие. Расте агресията, расте степента на жестокост. За съжаление това явление се разпростира като лош пример и сред подрастващите “, допълни тя.

Адв. Койчева каза още, че у нас най-ефективно действа и се прилага законовата защита от домашно насилие.

„Това е временна мярка, която съдът предоставя на пострадалите лица в двете й форми – заповед за незабавна защита и заповед за защита след приключване на разглеждането на делото с цел окончателен съдебен акт. Максималният срок е 18 месеца на тези заповеди за защита и това е мярка, която има за цел само да предпази в бъдеще пострадалото лице. Това не е санкция за извършителя, също не е и компенсация за претърпените вреди от пострадалите лица, а също така не се идентифицира с подкрепящите програми, макар че има и такива мерки, които могат да се вземат за подкрепа на пострадалото лице и респективно за превъзпитание и поправяне на извършителя. Точно тези две мерки, които по закон би следвало съдът да може да предприема, най-рядко се прилагат, защото предполагат механизъм на изпълнение, какъвто обичайно не е налице“, обясни адв. Койчева.

Държавата има няколко паралелни функции – да защити пострадалото лице, да накаже извършителя, да предостави компенсация и обезщетение на пострадалото лице и първа по важност функция – превенцията, подчерта тя.

„Всички тези ангажименти трябва да вървят паралелно. Не е достатъчно да се работи в една област и да се счита, че ще се постигне желаният резултат по всички направления“.

В звуковия файл можете да чуете цялото интервю на Диана Дончева с адв. Албена Койчева. 


Прочети цялата публикация