БНР | 02.05.2018 06:12:18 | 178

Константин Хаджииванов: Протестите на работещите в НИМХ почиват на невярна информация


От 25 април служителите на Националния институт по метеорология и хидрология при Българската академия на науките протестират и са готови и на ефективна стачка. Твърдят, че 15-те милиона лева, отпуснати целево от правителството, са разпределени несправедливо между институтите от Общото събрание на академията. 80% са за публикации и цитирания и само 5% за дейности, пряко обслужващи държавата и обществото. Това разпределение застрашава функционирането на Националната хидрометеорологична служба и крие рискове за националната сигурност, предупредиха метеоролозите. От ръководството на БАН обясниха в писмен вид как се разпределят парите и опровергаха твърденията на протестиращите. Те пък разпространиха писмено опровержение на съобщението на ръководството.

Разтревожени сме от тези протестни действия и от това, че те почиват на неверни информации, коментира в предаването „Преди всички“ Константин Хаджииванов, член-кореспондент на БАН и зам.-председател на академията.

„Разпределени са 16 милиона 614 хиляди лева. От тях за стимулиране на висококачествена публикационна дейност, като това не се отнася за всякакви статии, са 5 милиона 239 хиляди и за цитиране – 2 милиона 381 хиляди. Как това прави 80% мен главата не ми го побира! С по този начин поднесени факти очевидно някой се опитва да противопоставя едни служители на БАН на други служители на БАН“.

„В структурата на бюджета на БАН първо ние определяме приоритетни и централизирани разходи, като там включваме пари за оперативна дейност. За 2018 г. са предвидени 2 милиона 380 хиляди. От които повече от половината - милион и 330 хиляди за НИМХ. Забележете, за научна дейност практически ние нямаме приоритетни и централизирани разходи с изключение на наградите за млади учени. Освен това имаме т.нар. Компонент 2, по който се разпределят средства за стимулиране на резултати от научна дейност.  И тук влиза дейността на хората от НИМХ. Те по този компонент получават някъде 460 хиляди лева.“, уточни Хаджииванов.

„Средните заплати в НИМХ са по-ниски, отколкото средните заплати в един институт, което се дължи на това, че в него има доста професори, доценти и т.н., докато голяма част от персонала на НИМХ е технически. Заплатите на професори и доценти, тоест субсидията, която ние даваме, е абсолютна еднаква с всички служители на БАН.“

След споразумение с Министерския съвет е решено следващата година бюджетът на БАН да се изчислява на редове, съобщи Хаджииванов:

„За дейности, възложени от държавата - еди колко си, за работни заплати – еди колко си… Така се надявам трайно да се разрешат тези проблеми, които не са за първа година в БАН.“

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.

Прочети цялата публикация