БНР | 08.05.2018 15:10:56 | 98

Годишно в България над 700 жени се разболяват от рак на яйчника


Ракът се лекува и диагнозата му не бива да плаши никого, казва каза Нана Гладуш - основател на Фондация "Една от 8" по повод Световния ден за борба с рака на яйчника.

У нас годишно се разболяват над 700 жени от рак на яйчника, а в световен мащаб всяка година се диагностицират 240 хиляди жени.

"Събуди се с грим" е мотото на Световния ден на борба с яйчника и членовете на Фондация „Една от 8“ се гримираха в синьо-зелената гама - символ на борбата с рака на яйчника. Жените трябва да бъдат информирани за болестта.

„Прави ми впечатление, където ходим да правим профилактични прегледи за рак на гърдата – българката все повече има здравна култура и все по-често отива на такива прегледи“, каза една от участничките.

Най-големият проблем на карцинома на яйчника е, че той се диагностицира късно, казва д-р Лилия Колева, акушер - гинеколог:

„Симптомите са неспецифични и обикновено трудно се диагностицира. Пациентките идват с тези симптоми, обикновено когато заболяването е напреднало. Някои от по-характерните симптоми, заради които идват, са подуване на корема, проблеми с уринирането, болка, тежест. Важно е пациентката да търси ранно диагностициране чрез редовни профилактични прегледи. Нашите съвети са поне веднъж годишно да бъдат направени, като това да включва не само гинекологичния преглед, а и ултразвуково изследване“.

Всяка жена с рак на гърдата е необходимо да се изследва и за рак на яйчника, обясни Нана Гладуш.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация