БНР | 14.05.2018 07:56:42 | 121

Ф. Еран: Миграцията е част от решението на демографския проблем


От 17 часа в зала 21 на Ректората на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ френският социолог, антрополог и демограф проф. Франсоа Еран ще изнесе лекция, озаглавена: “Нито крепост, нито цедка! Европа - континент на имиграцията“

За предаването „Хоризонт до обед“ той издаде в аванс:

Трябва да направим едно ясно разделение на различните видове миграция. За мен, има два вида миграция едната е извънредна, изключителна - когато има голям брой мигранти. За жалост, това се случва много често - на всеки 12-15 години имаме такива примери - войните в бивша Югославия, Берлинската стена ….  

Германия е приела 10 пъти повече извънредни мигранти отколкото Франция при войните на Балканите. Същото важи и за бежанците от Ирак и Сирия.

Според мен, тук се таи парадоксът. Франция е известна като специалист по „обикновения прием“ на мигранти, тоест по приема на обикновени мигранти. Това са хора, на които издаваме разрешителни за пребиваване и за престой. Всяка година около 200 хиляди души придобиват съответните права. Имат право да семействата им да се обединят на територията на франция или да се оженят за чужденец и той да дойде при тях, във Франция.

Еран е категоричен, че сближаването на общностите е постепенен. Наблюденията през годините показват, че мигрантите имат повече деца, но след второто поколение жени, родени във Франция, броят на ражданията спада.

„Един от проблемите във Франция е концентрацията, доста прекомерна и понякога опасна, на имигранти в определени квартали на някои градове. Има тенденция, особено за новопристигащите, да се настаняват в кварталите, които през 70-те години наистина бяха генератори на работни места, но за жалост вече не са такива. Тук се налага да прекроим, да ревизираме политиката си за така нареченото „социално настаняване“.

От 2014 Европа приема и дава убежище на повече играчи отколкото САЩ, допълни професорът.  Своеобразен рекордьор в предоставянето на убежише е Швеция със 7000 бежанци на 1 милион свои жители.  На другия полюс е Полша, която е приела 10 души за всеки милион свои жители. Това е 700 пъти по-малко от Швеция, изтъкна ученият. 

Според него, бившите комунистически страни „просто не са свикнали с присъствието на имигранти, които не са европейци“:

„Мисля, че сегашното състояние на страните от бившия комунистически блок ще трябва да претърпи промяна. Демографията в тези страни е в страхотен спад. България в следващите 50 години ще загуби половината от активното си население. Не казвам, че миграцията е решение, но е може би една мъничка част от решението. Не виждам как ще се развият нещата, ако не осъзнаем тази истина. Мисля, че точно академичните среди добре ще го разберат“.


Прочети цялата публикация