БНР | 23.05.2018 08:42:25 | 597

Най-древната индийска класическа музика – дхрупад, представят у нас виртуозните изпълнители братя Гундеча


Най-древната индийска класическа музика – дхрупад, представят у нас виртуозните ѝ изпълнители братя Гундеча с три концерта и два семинара от 19 до 24 юни в София, Бургас и Варна, съобщават за БТА организаторите от Индологическата фондация "Изток-Запад".

Дхрупад е най-древната форма на индийската класическа музика, достигнала до наши дни в оригинален вид. Корените ѝ могат да бъдат проследени няколко хилядолетия назад – още от епохата на Ведическите химни. С течение на времето този стил се развива, като постепенно се трансформира в независимо музикално изкуство и през 11-и век се оформя във вида, който се е запазил и до днес. Първоначално дхрупад се е изпълнявал публично главно в храмовете, но по-късно е въведен в двора на кралските династии на могхулите и раджпутите. Запазил се е до днес благодарение на хилядолетната и животворна традиционна образователна система на полуостров Индостан, известна като гуру-шишя парампара, т.е. традицията учител – ученик. 

Инструментите са най-близки до човешкия глас и енергийните центрове на човешкото тяло. Инструментите, които се използват в стила дхрупад, са основно танпура и пакхавадж. Танпура е древен струнен инструмент, чието звучене, вибрации и хармония са най-близки до човешкия глас и енергийните центрове на човешкото тяло. С медитативно-вибрационния си резонанс той акомпанира и поддържа изпълнението през цялото време, като по този начин създава звуковата основа и звуковата рамката на музикалната интерпретация. В стила дхрупад могат да бъдат използвани и други инструменти – почти всички струнни, флейта и дори саксофон. 

Всеки дхрупад концерт започва с алаап – бавно и постепенно разгръщане на рага, т.е. на тоналността, в която певецът интерпретира. Музикалните фрази са много бавни и медитативни в началото. Постепенно темпото се ускорява и в бързите пасажи ритъмът е изпълнен с енергични и радостни орнаменти. Алаап пресъздава дълбока гама от човешки емоции като покой, състрадание, чувственост, патос, учудване, гняв и героизъм, обясняват инициаторите. 

Стилът дхрупад е форма на нада йога – йога на звука. Чрез него певецът усилва вътрешния резонанс на тялото и придобива способността да създава вибриращи тонове. Така изпълнителят пресъздава богата палитра от фини тонове и микротонове, които водят до медитативно състояние и вътрешен покой и хармонизират емоционално-психическото и физическото тяло както на изпълнителя, така и на слушателите.

Основна цел в дхрупад е постигане на певческо съзвучие с инструмента танпура. Сливането на пеенето със звука на танпура осъществява самвад – уникален диалог, чиято честота на вибрациите води до изчистване на енергийните потоци в тялото и съзнанието. Правилно практикуващият дхрупад изпълнител може да пее с часове, при което не само не се изморява, а напротив, получава мощен прилив на енергия, като има и случаи на целебен ефект.

Това изкуство може да бъде пригодено както за най-изтънчения и задълбочен музикален изпълнител, така и за любителя на музиката, желаещ да се потопи в хармонията на звука като медитативна или допълваща практика. Дори и само слушането на дхрупад внася баланс и вътрешно умиротворение, така необходими за всеки в забързания ритъм на всекидневието, отбелязват от екипа.

Братя Гундеча са видни представители на стила дхрупад. Те са продължители на школата на Дагар, в която вече 19 поколения учители предават свещеното познание за дхрупад и до наши дни посредством класическата традиция учител – ученик. Освен интензивното обучение, което водят в своя Гурукул в Бхопал, Индия, братя Гундеча организират и международни семинари в Европа, САЩ, Австралия, Япония, Египет, Сингапур, Бангладеш, ОАЕ, Хонконг. Образователните им семинари са фокусирани върху същността на нада йога и дхрупад, връзката между тях, техниката на пеене, изучаването на композиции.

Те са сред най-активните изпълнители на тази музика както в Индия, така и на международните сцени. През 2012 г. правителството на Индия ги удостоява със званието "Падмашри" (Padmashri) за техния изключителен принос в областта на дхрупад и на индийската класическа музика. 

Билети за концертите в България има онлайн на ticketsbg.com и на касите на залите. Семинарите са безплатни. 

Прочети цялата публикация