БНР | 04.06.2018 10:30:41 | 52

Доц. Соня Генова: От потенциални алергени градските замърсители правят супералергени


Алергените са навсякъде около нас. В градска среда обаче тяхната активност е малко по-голяма, благодарение на допълнителни фактори.
Полените стават супералергени от мръсния въздух, например, и водят до сенна хрема и нейни по-тежки прояви.
Това обясни в Часът на здравето доц. Соня Генова – алерголог от болница „Пирогов“

Допълнително лигавицата се уврежда от фините прахови частици (ФПЧ). Променя се нейната пропускливост и това улеснява въздействието на алергените.
В домашна и градска среда с повече прах и промишлени замърсители пациентите с алергии са повече.

Невинаги, не всяка година хората със сенна хрема имат еднакви прояви. Но в момента сезонът е тежък. Пациентите са с много и тежки клинични прояви. Имах пациенти и с конюнктивит, и с ринит, но и със задух. Забелязва се известна цикличност на по-тежките сезони, когато става дума за сенната хрема.

Около кофите за боклук на столицата понякога наистина витае нездравословна атмосфера, твърди още специалистът. Освен миризмата, скоро ще се добави и опасността от кръжащите в жегата оси и пчели – чието ухапване е доказан алерген.
Много е опасно, някои хора умират от такова ухапване.

Храните, които обработени се внасят от чужбина, също са потенциални причинители на алергии. Някои от продуктите – плодове и зеленчуци, са отглеждани на места, където има повече пестициди. На животните пък се дават антибиотици, които могат да причинят обриви. И хората започват да твърдят, че са алергични съм съответното месо.
И алерголозите се притесняват, когато си купуват храната…

Специалисти като доц. Генова не само лекуват алергично болните, но имат и ангажимента да предпазват, да профилактират хората от възможните опасности.

Най-доброто лечение и мярка е дистанциране от алергена. Например с куче или котка, които са причинител на алергия. Но невинаги е лесно да се отстрани факторът (например прах, замърсения въздух…)

Колкото до инсталациите за изгаряне на отпадъци в Столичната община, доц. Генова смята, че ако се изграждат, те трябва да не са в центъра на града. По-добре е да се плаща за транспорт, отколкото за лечение, смята експертът.

Чуйте целия разговор на Георги Нейков с доц. Соня Генова.

Прочети цялата публикация