БНР | 06.06.2018 15:01:31 | 117

Дискусия "Спортът и политиката – кое е първо" се провежда в института "Иван Хаджийски"


Всички говорим за световното в Русия, което е мъжко състезание. Жените някак си остават встрани.

Това каза за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“ културологът, философ и преподавател в Софийския университет Боряна Ангелова-Игова, която  изследва връзката между спорта и политиката. Тя е изготвила доклад, чиято остновна теза е, че през социализма е образът на жената е бил положителен и пропаганден и всъщност в тези години женският футбол у нас е бил добре развит.

Спортът е използван за налагане на политическите език още от миналия век, изтъкна тя и припомни Олимпийските игри в Берлин през 1936 и тези в Мюнхен и в Мексико. На последните олимпийски игри пък  Русия не можеше да се състезава под собствения си флаг и химн.

„Проблемът, който беше с руските лекоатлети, е че те са злоупотребявали с Мелдоний. Но, ако ние се интересувахме от спорт, щяхме да си зададем въпроса „Защо им е да вземат на топ състезатели лекарства за исхемична болест“. В същото време се оказа, че и Майкъл Фелпс, и Симон Байлс, които са от звездите на Олимпийските игри в Рио 2018 са взимали лекарства за исхемична болест, за концентрация, само че в техния случай не се смята за допинг, защото било животоспасяващо лекарство и те имат медицинско, че трябва да вземат тези лекарства. Цялата ситуация е доста абсурдна. Логично е да питаме защо тези атлети, които имат сериозни заболявания, не се състезават в параолимпийски игри и как така за едни това е животоспасяващо лекарство, а за други е допинг“.

Един от докладите на днешната дискусия в Институт „Иван Хаджийски“ озаглавена „Спортът и политиката – кое е първо“, където и Игова ще представи своето изследване,  ще разгледа политиката на Виктор Орбан по отношение на стадионите. Във всяко градче в Унгария има огромен стадион, който често е излишен, тъй като премиерът е обещал опрощаване на данъци срещу инвестиции в спорта.


Прочети цялата публикация