БНР | 20.06.2018 08:26:16 | 83

Книга събира най-интересните истории на черноморските фарове


Журналистът и д-р по история Атанас Панайотов и Марияна Кръстева, директор на Военноморския музей във Варна, събират на едно място завладяващите истории на българските черноморски фарове.

В интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" авторът Атанас Панайотов разказа:

"Тази история, с която се захванахме с Марияна Кръстева, има наистина много светлина, която се ражда от това, че България с водещите морски държави развива много съвременна система за навигационно осигуряване с най-новите технологии. Имаше и тъмнина, защото дивата урбанизация по нашето Черноморско крайбрежие е причина за една част от знаците да изчезнат безвъзвратно. Става въпрос най-вече за несветещите навигационни знаци, които са ориентир през деня, но са пригодени така, че при необходимост да станат светещи. Един единствен фар угасна през 2005 година. Той живя само 45 години, защото беше погълнат от свлачище в този район".

Не всичко, което свети край брега на морето, е фар, поясни Панайотов:

"Според изискването на Международната фарова организация, ако навигационно съоръжение, което излъчва светлина в посока към морето и тази светлина е видима на повече от десет мили, тогава то се признава за морски фар. Когато говорим за по-малко от десет мили, става въпрос за морски светещ навигационен знак, а още по-малките са само навигационни светлини".

Цялото интервю с Атанас Панайотов можете да чуете от звуковия файл.

Прочети цялата публикация