БНР | 20.06.2018 09:55:50 | 145

Отбелязваме Световния ден за интеграция на бежанците


Близо 65 милиона души по света са принудени да напуснат родните си места, заради военни конфликти, бедност и климатични промени. Европа заема първо място сред континентите като земя на убежище за милиони бежанци, водени от убеждението, че животът на Стария континент предоставя на своите граждани висок жизнен стандарт. Миграционната вълна може да се възприема и като възможност, а не предизвикателство.

В рамките на един век континентът претърпя радикална трансформация, превръщайки се от най-големият износител в един от най-мощните вносители на миграция. Крайната дестинация за по-голямата част от търсещите убежище са държавите в Западна Европа. Малкият австрийски град Дорнбирн, разположен в западната част на страната, на едва 5 км от границата с Швейцария, се превръща във втори дом за семейството на 37-годишния палестинец Анас, който пристига в страната през 2014 г. Мъжът е служител в популярна австрийска компания, производител на велосипеди. Работи в складовото отделение, а неговото задължение е да проверява дали велосипедните рамки са правилно сглобени.

"Живеех в Либия, където в две години работих за турска компания като помощник инженер. Когато войната започна, напуснах Бенгази и дойдох в Европа. Проблемът в Близкия Изток е толкова сериозен, че трудно може да се опише с думи. Първите две години посещавах езиков курс. Въпреки че по професия съм инженер, трудно бих практикувал специалността си в Австрия. Тук образователната система е различна и за да признаят дипломата ми, трябва да завърша двугодишен курс, затова се насочих към велосипедите. Преди да дойда тук, никога не бях карал колело. Австрийското общество приема мюсюлманите и ситуацията е нормална. Заедно с децата и съпругата ми се радваме на прекрасен живот. Не бих се завърнал в Палестина, защото няма при кого - всичките ми роднини са пръснати из Европа".

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Еленица Маринова.

Прочети цялата публикация