БНР | 21.06.2018 17:30:42 | 143

Франция се класира за осминафиналите

Франция се класира за осминафиналите на световното първенство по футбол в Русия, след като постигна втора победа в 3-та група.

В Екатеринбург "петлите" се наложиха с 1:0 над Перу и кръг преди края са еднолични лидери в подреждането с 6 точки.

Единственото попадение в мача падна десетина минути преди почивката, а негов автор бе Килиан Мбапе, който пък стана най-младият французин, реализирал гол на световни футболни финали.

Двубоят в Екатеринбург започна с по-активни действия на перуанците в първите десетина минути, но Франция бързо взе инициативата и постепенно наложи своя стил на игра.

Антоан Гризман и Пол Погба стреляха покрай вратата на Педро Гайесе преди да е изминал и четвърт час от началото на срещата, а в 16-ата минута стражът на Перу изби с коляно мощен удар на Гризман от границата на наказателното поле.

Точно половин час след началото на мача капитанът на Перу Хосе Паоло Гереро получи отлична възможност да открие резултата, но от чиста позиция стреля право в Юго Лорис.

В 33-ата минута Погба опита прехвърлящо подаване към Килиан Мбапе, но младият нападател на „Пари Сен Жермен“ се размина с топката в опита си да я отиграе технично с пета.

Само минута след това обаче Мбапе нямаше как да сбърка на празна врата и Франция поведе с 1:0.

Бърза контраатака завърши с удар на Оливие Жиру, който рикошира в крак на бранител и прехвърли Гайесе.

Топката летеше към мрежата, но притичалият Мбапе реши да я отиграе, отнемайки попадението от Жиру.

Голът вдъхнови играчите на Дидие Дешан и в заключителните десет минути на полувремето играта се пренесе изцяло пред вратата на Перу.

Най-добрата възможност за втори гол се откри пред левия краен бранител на "петлите" Лука Ернандес, който обаче стреля мощно, но точно в обсега на Гайесе.

На почивката старши треньорът на Перу Рикардо Гарека направи две промени в състава си, като в игра се появиха нападателят Джеферсон Фарфан и защитникът Андерсон Сантамария.

Това моментално освежи играта на инките и в 50-ата минута те можеха да изравнят чрез Педро Акино.

Халфът получи топката фронтално срещу вратата на Лорис, но на около 30 метра от нея и моментално стреля. За негово съжаление изстрелът му намери сглобката на гредата, но от външната страна.

Андре Карийо също пробва късмета си с далечен удар в 61-вата минута на срещата, но и неговият шут излезе в аут.

В 68-мата Луис Адвинкула полузащитникът повтори упражнението, а с това и резултата.

Пет минути след това бърза контраатака хвана неподготвена защита на Франция. Карийо достигна топката в близост до аутлинията и веднага я центрира към нахлуващия на скорост Фарфан, но акробатичният му удар намери мрежата на Лорис от външната страна.

Две минути след това в игра за Франция се появи Усман Дембеле, който замени голмайстора Мбапе. Именно плеймейкърът на „Барселона“ можеше да реализира за 2:0 в 81-вата минута, но след като се измъкна от няколко бранители, стреля от точката за изпълнение на дузпа покрай вратата на Гайесе.

В 88-мата минута Перу получи добър шанс да обстрелва вратата на играещия стотния си мач за Франция Юго Лорис, но ударът от фаул на Гереро бе спасен с лекота от стража на "петлите".

В класирането в групата преди последните мачове Франция води с 6 точки, пред Дания с 4, Австралия с 1 и Перу без актив.