БНР | 03.07.2018 14:19:04 | 152

Джефри ван Орден: Беше постигнат осезаем напредък по приоритета за Западните Балкани



"Има нагласи за по-бързото придвижване на кандидатурата на България за Шенген зоната", каза в интервю за „Хоризонт“ британският евродепутат и член на външната комисия Джефри Ван Орден, който е от групата на Европейските консерватори и реформисти.

Ван Орден, който е и бивш главен преговарящ на Евросъюза за България, даде висока оценка на постигнатото от Българското председателство за Западните Балкани, за гарантирането на сигурността на външните за Евросъюза граници и за решаването на миграционния казус.

"Тази сутрин българският премиер Бойко Борисов направи заключителен отчет на резултатите от Българското европредесдателство и смятам, че това беше едно успешно председателство, това мнение беше споделено и в пленаранта зала - и от председателя на Европейската комисия Жан Клод Юнкер и от лидерите на политическите групи. Българското правителство и премиерът Борисов заслужиха огромни поздравления, защото напредък бе постигнат."

- Как оценявате напредъка по основните приоритети за Българското председателство?

"За България водещ приоритет бяха Западните Балкани и сигурността на региона, видимо е, че беше постигнат осезаем напредък. Станахме свидетели на постигането на споразумение за добросъседство между България и Македония. Българското председателство беше инструмент в помощ за постигане на договореност между Атина и Скопие за промяна на името на Северна Македония. Ова разбира се, отключи много важни процеси и възможности в различни сфери. Видяхме, че Албания и Македония се приближават до началото на преговори за членство. Имаше положително развитие и при останалите страни от Западните Балкани.  Всичко това постави високо в дневния ред на ЕС темата за региона."

 - Премиерът Борисов отчете успех и в решаването на миграционния казус. Каква е вашата оценка за ролята на София?

"Смятам, че и тук България постигна успех. Що се отнася за миграционния натиск, страната ви е на фронтовата линия. Смятам, че трябва да подчертаем важността на двустранните споразумения и  възстановяването на добрите отношения с Турция. Неразбирането на ролята на Турция в решаването на проблема с миграционния натиск се отрази ма балканския маршрут. България получи помощ, в това число и от Великобритания,  за гарантиране на сигурността по границите, и в тази област също беше постигнат напредък."

- Връщайки се назад във времето, когато България преговаряше за членство в ЕС, как гледате сега на успехите, които отличихте за София?


"Това е страхотно. Тогава беше 2007 година, минаха само 10 години, а вече България беше начело на председателството на Съвета на Евросъюза. Това не е малко, и продължава да напредва! България е разпознаваем и  пълноправен член на европейското семейство, част от демократичните общества. Интересни бяха коментарите на евродепутатите и по отношение на приемането на България в Шенген зоната, в това отношение също има забележителен напредък и ние приветстваме това. Усещането ми от тази сутрин в пленарната зала на Европарламента е, че има налгаси за по-бързото предвижване на София в тази посока."

Прочети цялата публикация