БНР | 06.07.2018 12:52:57 | 241

Инж. Пл. Панчев: Без подобни срещи с Китай е много, много, по-трудно


Имайки 10-годишен опит в отношенията, които ние развиваме с Китай,  това, което днес чувам, мисля че вече е нищо реално, което предстои в бъдещите няколко години да бъде реализирано.

Това каза за предаването „Хоризонт за вас“ основателят  на Българо-китайската асоциация за бизнес развитие инженер Пламен Панчев. Срещите  на високо равнище дават сигурност и спокойствие за реализиране на конкретни проекти, коментира той и обърна внимание на проекта в икономическа зона „Тракия“  за логистичен хъб за подобряване на търговията между двете държави

„Заставайки зад него и китайската държава, и българската държава, в лицето на двете министерства на земеделието, наистина този проект при нас става много по-реален. По същия начин разсъждавам и за това,  което чуваме за АЕЦ „Белене“, тъй като такъв проект не може да бъде реализиран без ясното съгласие на китайската и българската държава“.

Китай много държи на приемственост в политиките и изтъкна, че през годините след подобни срещи са отпаднали забраните за български износ на млечни продукти в Китай, а сега се водят преговори и за обработено месо:

„Със сигурност, с Китай, без подобни срещи, е много, много, много по-трудно". 

Понякога на всички ми се иска, като че ли с магическа пръчка, да имаме един голям реализиран проект, но това става след усилията на много хора и от държавната администрация и на бизнеса$

На форума „16 + 1“ страната ни е заслужила уважение, изтъкна Панчев:

„Тук са всички  министър-председатели. Не на всички срещи, които се проведоха и в Белград,  и в Букурещ, имаше такъв интерес от всички държави, но за нас е голяма гордост и сериозно постижение за България, че в момента форумът представлява интерес за всички. Това, което България се опитва да предложи – проекти, в които участват и съседните държави по отношение на инфраструктура, според мен е много полезно и това е верния път, за да заинтригуваме Китай и да прави той интерес към България и държавите от Централна и Източна Европа“.

На подобни срещи трудно се преодоляват конкретни проблеми, но форумите помагат да се подобрят работните взаимоотношения между държавите и отделните министерства.


Прочети цялата публикация