БНР | 06.07.2018 13:47:55 | 222

"Кан академия" на български продължава да се разраства


Базираната в интернет безплатна платформа Khan Academy има за цел да даде качествено образование на всяко дете, независимо къде се намира. Розалина Лъскова - изпълнителен директор на сдружение „Образование без граници“ сподели, че знанието е общодостъпно и структурирано по начин, който позволява връзка между ученика, учителя и родителя.

Има над 10 000 видео урока и над 100 000 упражнения. Съществува от 2006 година и по света от над 66 милиона потребители. Нашата мисия е да я направим на български, тъй като тя е глобален продукт и оригиналът е на английски, и по този начин да дадем шанс на повече български деца, но не само деца - на всеки, който иска да опресни знания по една или друга тема.

Учителите могат да създават виртуални класове и през тях да задават самостоятелна работа на учениците и да следят кой как се справя и точно къде има нужда от подкрепа:

„По този начин се спестява изключително много време на учителите, които са доста натоварени административно, особено в последните години. Освобождавайки време на учителите през инструменти като Кан академията, те пък могат да го използват за индивидуална работа с тези, които имат нужда от индивидуална подкрепа“.

Българската версия на академията започва като доброволческа инициатива през 2014 година. Оттам възниква и „Образование без раници“ което прилича финансиране и допълнителни експерти за превода.

„Готови сме с математиката, програмирането, компютърните науки, всички видеоуроци по биология и страшно много по здраве и медицина. Вече работим уроците по химия и скоро започваме с тези по физика“.

От организацията популяризират академията в различни училища в страната. Съвместна работа с екипите на две големи училища в София също е показала много добри резултати, особено с учителите, които имат бариера пред използването на дигитални технологии. Има и програма за обучение за учителите – т. н. „кредити“


Прочети цялата публикация