БНР | 21.07.2018 06:47:51 | 227

Европейската обиколка на Доналд Тръмп предизвика вълна от критики в САЩ


Тази седмица си припомнихме едно особено граматическо правило - за двойното отрицание. Принуди ни поредица от туитове и интервюта на американския президент Доналд Тръмп след първата му официална двустранна среща с руския президент Владимир Путин.

Американският президент стана обект на безброй критики след завръщането си от Хелзинки. Никой не очакваше повече от протоколните обещания за бъдещо сътрудничество между Вашингтон и Москва. Вместо това Тръмп отприщи вълна от критики, дори от свои съюзници. Причината - президентът отказа да повярва на констатациите на американското разузнаване, че Русия се е намесила в президентските избори и продължава да влияе на политиката в САЩ, като се позова на уверенията на самия лидер на Руската федерация.

Последва вълна от обяснения за "двойното отрицание", което Тръмп е пропуснал да използва на пресконференцията в Хелзинки.

И докато светът гледаше към Хелзинки и разговорите между Путин и Тръмп, в Пекин се проведе среща ЕС-Китай в търсене на отговор на въведените от Вашингтон мита върху вноса от Китай. Също тази седмица Европейският съюз и Япония постигнаха ключово споразумение за свободна търговия, обхващащо близо една трета от световния брутен вътрешен продукт. През следващите шест до осем години Япония ще отмени митата за 94% от стоките от ЕС, а Брюксел ще премахне митническите налози върху 99 на сто от стоките, внасяни от Япония.

В Брюксел не приеха особено радушно Бялата книга на британския премиер Тереза Мей - най-новото й предложение за Брекзит. Вчера стана ясно, че Европейският съюз се подготвя и за варианта "Брекзит без сделка".

Нов рекорд постави ЕК тази седмица, като наложи глоба от над 4 милиарда евро на "Гугъл". Иинтернет-гигантът има 3 месеца за да прекрати господстващото си положение в областта на общото търсене в интернет.

Прочети цялата публикация