БНР | 22.07.2018 12:20:40 | 400

Юлий Павлов и Стойчо Стойчев за театралните крамоли и общите интереси на политическите сили


По-голяма част от политическите сблъсъци са чисто театрални, обществените нагласи почти не се променят. Това каза в предаването "Неделя 150" социологът Юлий Павлов от Центъра за анализи и маркетинг. Той се позова на сравнителни данни от декември миналата година до сега, които сочат, че ГЕРБ и БСП губят по 2-2.5%, но дистанцията между двете големи партии се запазва – около 4%. "ДПС събира остатъците от ДОСТ - избирателите на ДПС, които се бяха заблудили към ДОСТ. Сега вече заблудените овце се завръщат към стадото, ДПС се стабилизира на резултат около 8% и стабилно заема третото място", допълни картината Павлов. Регистрира се раздвижване при старата десница:

"Демократична България" с около 2,3 процента, забелязваме и СДС и Движение "България на гражданите" съответно с 1,7 и 1,3, тоест, ако и те се обединят, те ще имат три процента, значи отново ще имаме два центъра в десницата. Все пак да отбележим, че ДБГ има един млад, симпатичен лидер - Димитър Делчев, СДС имат нов лидер - Румен Христов (той е стар седесар, но за първи път застава начело на партията), така че там, в старата десница, има още има какво да се разиграва и да се види кой ще надделее в този сблъсък между двете крила на десницата."Най-големият удар върху доверието в управляващото мнозинство си го нанесе самото управляващо мнозинство с приемането на поправките в Закона за приватизацията, заяви пред "Хоризонт" Стойчо Стойчев, преподавател по политология в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Той  нарече поправките „скандални“ и приети „учебникарски, по всички класически схеми за манипулация и лобизъм в лошия смисъл“:

"По този начин управляващото мнозинство позволява на президента Румен Радев да върне закона, да получи още една трибуна и този път съвсем справедливо, от която да критикува директно управляващото мнозинство, което допълнително да ерозира доверието в него. /.../ Наистина с последните промени - без обсъждане, без какъвто и да било анализ, подарявайки милиони на този или на онзи известни бизнесмени, квалифицирани общо от медии, от общество като олигарси, мнозинството само си нанесе много голям удар, от който сега трудно би могло да се съвземе."Поддържането на високи нива на политическо напрежение може да увеличи политическата апатияСтойчев е на мнение, че острото противопоставяне и задържането на напрежението на високи нива до изборите догодина може да има умишлено целен ефект да отблъсне избиратели:"Поддържането на това високо ниво на напрежение в един момент може да доведе до прегряване, което да увеличи политическата апатия, може би това е търсеният ефект в крайна сметка, защото когато по подобен начин българските граждани биват отвращавани от политическия живот, реално политиците ги отблъскват от участие в изборите. А когато участието в изборите е ниско, делът на контролирания вот, на купения вот вече започва да става все повече решаващ и определящ. Може би наистина в крайна сметка както БСП, така и от ГЕРБ търсят едно такова отвращение на хората, за да могат твърдите им електорати и клиентелните им електорати да решават след това резултатите от изборите. На което ако ние като граждани на тази държава се вържем и се подведем, бихме загубили само ние, не и те."
До голяма степен истерията в Странджа беше завъртяна покрай медийно обслужващата БСП и президента Румен Радев, посочи Стойчев:"Върху един реално съществуващ ветеринарно-медицински проблем се наду един огромен политически балон, който доведе до изостряне и противопоставяне в рамките на самото общество, защото виждате в момента, че хората наистина са единни. Когато политиците умишлено провокират към противопоставяне в рамките на обществото с цел да извлекат една или друга политическа изгода, това в крайна сметка е, не бих казал антидържавно, но то не е градивно в нито един смисъл и в нито една перспектива."Ако Валери Симеонов напусне управлението, ще се намери кой да го замести

В анализа си по темата за несигурността в коалицията Обединени патриоти и как това ще повлияе върху кабинета, Юлий Павлов отбеляза, че тази нестабилност съпътства коалицията от самото й начало. „Тези хора не могат да се траят, не могат да се гледат. Нищо не се е променило оттогава досега. Тя ги обедини желанието да влязат в парламента и да участват в управлението. Това не се е променило – те продължават да имат това желание да участват в управлението, и нямат никакво намерение да го напускат. Това е златният им шанс. Друг път няма да попаднат там", изтъкна Павлов:

"Ако случайно Валери Симеонов (защото независимо от изстъпленията и шутовщините му, някакси здравият му разум взима връх), ако все пак реши да напусне управлението, нищо няма да последва. Това правителство има такава подкрепа, каквато никой друг не е имал, аз затова казах, че сблъсъците са по-скоро театрални. Първо, със или без Валери Симеонов, останалите националисти да не са луди да напускат управлението. Второ, Марешки, винаги, каквото и да говори, гласува с правителството. Трето, ДПС, когато ножа опре до кокала и мнозинството е застрашено - и те дават своята подкрепа. Опозиция е само БСП, а пък и към БСП се правят жестове от управляващите, за съжаление в антиевропейска посока. Имам предвид това, което стана онзи ден в Народното събрание - нещо срамно. ГЕРБ имаха една много нормална декларация, приета за разговорите на върха в ЕС относно миграцията. БСП влезе с някакви идиотски предложения, антиевропейски, дойде Бойко Борисов и накара своите депутати да ги прогласуват. Това имам предвид - съобразяват се с БСП, но не в смислените моменти, а в случаите, в които те се противопоставят на Европа." 

Юлий Павлов прогнозира, че на 27 юли, когато се очаква решението на Конституционния съд по Истанбулската конвенция, "осем конституционни съдии ще си плюят на сурата и ще гласуват, че е противоконституционна", което по думите му "е смешно и жалко". 

Нито една парламентарна сила няма интерес от предсрочно прекратяване на мандата на Народното събрание

За Стойчо Стойчев Обединените патриоти нямат потенциала да разклатят властта. „Единствено напускането на Валери Симеонов под някаква форма, следвайки модела, примера на Радан Кънев от предишния парламент – веднага загубата на неговата парламентарна подкрепа, на неговите депутати ще се компенсира с „Воля“, които винаги са били в това мнозинство, макар и неформално, и, разбира се ДПС, което винаги подкрепя кабинета", каза още Стойчев. "Така че докато не свърши този процес на консолидация на електората на ДПС, включително и ДПС ще иска да се запази този парламент. Така реално, обективно, няма нито една парламентарно-представена в момента партия, която  да иска прекратяването предсрочно на мандата на Народното събрание, независимо какво говорят публично. Единствените хора, които биха искали някакви предсрочни избори, са извънпарламентарни сили като "Демократична България" или нещото около Слави Трифонов, което към момента няма абсолютно никаква организационна форма, така че дори и той в момента няма такъв обективен интерес за дестабилизиране на властта."

Визията на БСП за България, представена вчера, е като курсова работа на първокурсник, подчерта Стойчо Стойчев: "Това са едни общи приказки, завързани в един вързоп, хвърлени на някакъв сайт да се обсъждат. Не можеш да критикуваш общи приказки, общи формулировки. Някакви позитивни мъглявини в бъдещето кой ще тръгне да ги критикува?" Стойчев допълни, че това са опити "на някакво висше безплодие да се генерира убеждението, че има някаква реална алтернатива, докато БСП не са алтернатива не само на ГЕРБ, а не са алтернатива на нищо".

Юлий Павлов смята, че това са погрешни движения за привличане на твърдия електорат на БСП, който така и така си е техен: "Те не правят нито едно движение да се разширят в една по.центристка, по-пазарна посока. това, което правят, е наистина олевяване, връщане към зрелия социализъм, някакви безумия."

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация