БНР | 23.07.2018 07:25:20 | 159

Експерти: Няма никаква конкретика в предложената жилищна стратегия


Жилищната стратегия е нещо много добро като инициатива, но за съжаление във вида, в който се намира в момента, смятаме, че не е достатъчно издържана. Това коментира в предаването „Преди всички“ Ирена Перфанова от Националното сдружение „Недвижими имоти“. Според нея е необходимо още доста да се работи по текста и да се вкара повече конкретика.     

„Мерките не са много ясни. Второ – всяко едно нещо, което е свързано с жилищните политики, може да окаже влияние върху пазара на недвижими имоти. Това, което най-много беше дискутирано в последно време на нашия пазар, е какви са промените в данъчните политики, които се предвиждат при отдаването под наем на жилище на социално слаби и как това ще се отрази на данък сгради. Не стана ясно дали ще има повишаване на тези данъци или по скоро ще има отстъпки за социалните жилища. Изобщо как ще бъде констриурана една такава промяна на данъчната рамка и защо от друга страна нищо не се коментира за данъчни облекчения, когато се подобрява енергийната ефективност на сградите. Има много неясноти“.

Перфанова препоръча да се вземе международния опит – да се види конкретно какво се случва в останалите държави и къде мерките работят добре.

В сряда на среща със зам.-министъра на регионалното развитие Малина Крумова от сдружението ще посочат какво липсва в стратегията, а също така и с кое от разписаното не са съгласни. Ще искаме сериозни промени в Закона за управление на етажната собственост, който в момента е неефективен при управлението й, добави още Перфанова.

Арх. Борислав Игнатов – председател на Камарата на архитектите, подчерта, че предложеният документ за жилищна стратегия е напълно „суров“. По думите му той няма никаква практическа стойност:

„Това са едни декларации. Човек когато чете документа, има чувството, че отделните глави са ги писали отделни хора, без да са си говорили. Няма никаква конкретика. Няма дефиниции, няма никакви критерии за това как се оценяват кои са социално слабите групи в България спрямо ЕС. За съжаление сме я докарали дотам, че цялото ни общество е социално слабо спрямо останалите държави и всички имат нужда от подкрепа“.

Според арх. Игнатов проблемите се отлагат, но няма конкретни инструменти, с които те да се решат. Стратегията трябва да се доразработи и да се включат истински инструменти, категоричен е той. Той добави мнението си, че на първо място трябва да се намали бюрокрацията при приемане на жилищни проекти. Друго много важно нещо, според него, е да се създаде електронна система за издаване на разрешение за строеж.

Дискусията около проекта на новата жилищна стратегия, предложена от Министерството на регионалното развитие, продължава до края на месеца.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


Прочети цялата публикация