БНР | 27.07.2018 08:09:04 | 497

Правозащитници с апел към международните институции заради потъпкването на човешките права в Турция


Извънредното положение, което официално беше отменено в Турция, миналата седмица, продължава и е обвито в законова норма. В турския парламент то се разглежда като начин на управление през следващите три години с цел това да стане за вечни времена. Това означава Ердоган да може да управлява извън установените закони.

Това каза за предаването „12+3“ по „Хоризонт“ журналистът Тайфур Хюсейн – един от правозащитниците, които излязоха с апел към международните институции, Европейския парламент, Европейската комисия, Съвета на Европа и българското правителство и Народно събрание поради загрижеността си относно потъпкването на основни човешки права в Турция.

 „Самият Ердоган имаше изказвания, където изрично подчертава, че при необходимост има пълните правомощия да наложи извънредно положение в Турция или в определени области на страната. Какви са резултатите от извънредното положение? Самите данни на Върховния комисар на ООН по правата на човека посочват, че в Турция, по време на извънредното положение през изминалите малко повече от две години, са били задържани 160 000 души. От тях 152 000 държавни служители са били произволно отстранени или разследвани. Сред задържаните са учители, съдии, адвокати и журналисти. Общото между всички тези хора е, че са опоненти на Ердоган. Малко над 17000 са жените, които в момента се намират в турските затвори, вкарани зад решетките след опита за преврат. Около 700 са децата до 6-годишна възраст, намиращи се в затворите".

В Стокхолмския център за свободата са изготвили 117 досиета за продозрителни смъртни случаи и самоубийства в Турция, цитира Хюсейн: 

"Хиляди са преследвани от репресивния апарат на Ердоган, подложени на социална изолация, на социална смърт.  Те са били дамгосани  „гюленисти“, „кюрди“, „терористи“ и какви ли не, според управляващите, заплахи за управлението. Те нямат реална възможност за каквато и да е била реализация в страната. Затова през последните години наблюдаваме един процес, който избягва от погледа на широката общественост – Турция, която се слави, че е приютила над 3 милиона бежанци от Сирия, се е превърнала в източник на бежанци - турски граждани, бягащи от репресивния апарат на Ердоган“.

Според журналиста, става дума за хиляди турски семейства, потърсили през Гърция път към Западна Европа. Мнозина умират по пътя но в турските медии липсва информация за такива случаи.

Според правозащитниците, подписали апела, когато гласът на хората с гражданска позиция стане по-висок и международни организации, които наистина могат да въздействат върху режима на Ердоган, ефект ще има, каза той и  припомни за журналиста от турски произход, освободен след застъпничеството на Ангела Меркел

„По какъв начин се отнася българската държава спрямо тези български граждани, които имат и турско гражданство и са в затворите, заклеймени като гюленистии. Как ще реагира тя, ако до някой ден те съдят България", попита журналистът.

Гражданска подкрепа може да бъде изразена на електронния сайт за човешки права маргиналия


Прочети цялата публикация