БНР | 03.08.2018 12:08:45 | 242

Хората с увреждания и редки болести във Видин търсят за лечението си специалисти в София


Цветелина Райкова е една от майките на деца с увреждания във Видин. Синът ѝ Росен, който вече е на 17 години, изненадващо се родил с водената деформация на лявото ходило. В последствие станало ясно, че има и таласъмия, а след това - и астма. Тя говорила с други майки на деца с увреждания и така започнала борбата. Признава, че видинските лекари са я насочили да отиде в София, където ходи за установяване на всяко следващо заболяване:

„В малкия град, в нашия град няма решение на проблемите. Имам чувството, че добрите лекари просто избягаха от града и няма добри. Единственото за асмата детската лекарка, която го пое - с нея продължаваме вече години наред, но за всяко друго нещо, особено за крачето, отиваме в София“.

Росен е ученик в математическата гимназия в града. Печели златни медали от международни спортни състезания за хора с увреждания. Спасявал се и в състезанията по шах. Поддържа форма с фитнес.

Майка му признава, че трудно се справя и финансово, защото родителите в четиричленното семейство работят за минимална заплата. Надява се синът ѝдапродължидаучиидасеразвива, данамеринай-добрияпътвживота …“но със сигурност няма да се върне във Видин, няма да остане тук“. Росен мечтае да учи право. Не е сигурен дали ще остане във Видин, но е категоричен, че ще остане в България.

В Брегово, жена болна от множествена склероза и нейният придружител заявиха, че биха се включили в протестите в София в подкрепа на хората с увреждания. Те отдавна са се преместили да живеят столицата и не си представят, че могат да оцелеят в малкия град с диагнозата „множествена склероза“, защото, по думите им, лекарите не са запознати с болестта. Двамата разкритикуваха и непригодността на инфраструктурата за инвалини колички, както и недостига на средствата за придружители:

„Тя от 18 години е инвалид и има право един път в годината на рехабилитация за седем дена. За да отиде още един път за 7 дена,  трябва да и напишат друга диагноза“.

Седем дни са недостатъчни за рехабилитация, каза дамата и изтъкна, че за повече дни на раздвижване лекарите трябва да „да измислят, че съм била в болница, а това озвачава, че пак трябва да източват Здравната каса. Дефакто източваме Здравната каса от две места - един път да ида на рехабилитация и един път да вляза в болницата. Само с моята пенсия тука не бих издържала. С 218лв за кое по-напред?“.


Прочети цялата публикация