БНР | 23.08.2018 12:25:09 | 298

Янка Такева: Учебният материал трябва да е в унисон с психо-физическото развитие на децата


По данни на СБУ в цялата образователна система в момента се търсят 1870 учители. Този брой обаче ще нарасне, защото една голяма част от учителите след завръщането си от отпуск ще бъдат пенсионирани – всяка година в системата се пенсионират по 3000-3500 учители. Това обясни в предаването "12+3" председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева. "Надявам се тази година да влязат около 3500 млади учители, които завършват висше образование с правоспособност учител", добави тя. В момента родните университети обучават 20 хиляди студенти за учители. 
Такева цитира данни на МОН и НОИ, според които 6270 учители, заети в целодневната организация на работата в училище, отново ще бъдат на срочни трудови договори. Договорите само за една учебна година и в нарушение на Кодекса на труда отблъскват желаещите да работят в образователната система, категорична бе Янка Такева. Тя обобщи, че не само работната заплата е мотив за младите хора да не предпочитат да влязат в образователната система и посочи, че тя се явява чак на трето място сред причините за това. На първо място според проучванията стои подобряването на училищната среда.

Има обрат и в нагласите на младите хора за това къде искат да живеят и да учат, съобщи още Янка Такева. СБУ прави представително изследване за нагласите на младите хора по поръчка на Икономическия и социален съвет. В него се включват ученици от 12 клас от цялата страна. Ако преди три години цифрите в това изследване са били много тревожни и 65% от младите хора са искали да напуснат страната, последното изследване бележи обрат в мнението на младежите, поясни Такева. Те искат да останат да живеят и работят в България, но се регистрира увеличаване на нагласите за вътрешна миграция от по-малките населени места към по-големите заради по-добрата перспектива.

Синдикалният лидер посочи още, че голям проблем за образователната ни система е смъкването на тежестта на учебните дисциплини в по-ниската възрастова степен:

„Не може математика за четвърти клас да се изучава във втори. Природните закони никой не може да ги надскочи. Децата ни избуяват като бурени по ред други причини, но акълчето, развитието на психическите процеси са си природни закони и там човек не може да надскочи възрастта си. Не може материал от седми клас да се изучава в четвърти клас. Не може материал от 12 клас да се изучава в осми. И аз задавам този въпрос – защо? Лобита. Най-различни лобита.“

Янка Такева вижда като водеща задача за МОН съобразяването на учебния материал и списването на учебниците спрямо психо-физическото развитие на децата. Един от факторите децата да не обичат училището и да не ходят с радост в него са трудните материали, категорична е Такева.

"Никой не може да отрече това, което направи правителството на Бойко Борисов, защото от 2018 година ние имаме някъде около 521 млн лева повече спрямо бюджет 2017, а 2019 година ще имаме над 700 млн лева повече спрямо бюджет 2018", коментира Такева.Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация