БНР | 26.08.2018 23:40:10 | 163

Сонда прати първи снимки на астероида Бену


Американската сонда ОСИРИС-РЕКС, която бе изстреляна през септември 2016 г., е направила първите снимки на малкия астероид Бену, от който тя ще трябва да вземе мостри, за да ги донесе на земята, предаде "Франс прес". НАСА показа и първите пет фотоса, направени от сондата.
Мисията на сондата е на стойност 800 милиона долара. Астероидът Бену е с диаметър 500 метра, а интересът към него е породен от факта, че повърхността му е изключително тъмна и все още не се знае от какви вещества е съставен. Мостри от него би трябвало да бъдат доставени на Земята през 2023 г. Целта е сондата да успее да вземе възможно най-много мостри от астероид, повече отколкото са били взимани досега.
Сондата се намира все още на 2,2 милиона километра от обекта на изследване и ще се доближи до него в идните месеци. През декември тя ще се спусне на 7 километра от повърхността на астероида, а после, на 31 декември, тя ще влезе в орбита на около 1,5  или 2 километра височина и с намалена скорост от 18 километра в час. Самото взимане на мостри от Бену ще стане едва през 2020 г. след период на изследвания и измервания, които ще извърши сондата.
Специалистите все още не знаят точната маса на Бену и неговото гравитационно поле, а това са параметри, които влияят върху мястото и начина, по който сондата трябва да се доближи до повърхността.
Мострите от астероиди, съставени от базови елементи за планети, могат да дадат информация за началото на Слънчевата система. Освен това наличието на вода и определени минерали в тях могат един ден да послужат за запаси на бъдещите космически пътешественици.
Снимки можете да видите в сайта на НАСА - ТУК. 

Прочети цялата публикация