БНР | 06.09.2018 06:34:21 | 311

Джокович срещу Нишикори на полуфинал в САЩ

Новак Джокович (Сърбия) и Кей Нишщикори (Япония) ще се изправят един срещу друг в полуфиналите от Откритото първенство на САЩ по тенис. Нишикори победи хърватина Марин Чилич с 2:6, 6:4, 7:6, 4:6, 6:4 в повторение на финала от 2014 година. Двубоят на централния корт „Артър Еш“ продължи малко над 4 часа и предложи много равностоен тенис, като и двамата играчи имаха своите силни моменти, но и често попадаха в игрови дупки. Именно в една такава се оказа Нишикори в началото на двубоя и японецът даде първия сет на мача без почти никаква съпротива.

Чилич поведе с 4:2 гейма и във втория сет и изглеждаше много близо до това да го спечели, но на свой ред допусна спад в играта си, който продължи не само до края на частта, но и в началото на третия сет. Това позволи на японския му съперник да изравни сетовете след 6:4 и дори да поведе с 2:0 гейма в третата част. Шампионът за 2014 година обаче успя да намери ритъма в играта си и докара сета до тайбрек. В него Нишикори бе по-спокоен и с чудесен бекхенд по правата затвори сета след 7:5 точки.

В четвъртия сет играта се движеше гейм за гейм до 3:3, когато Чилич реализира решителен пробив, който му позволи да вкара мача в пети сет. Там обаче отново японецът бе този, който първи нанесе удар и успя да поведе с 4:1 гейма. Нишикори дори имаше точка за пробив за 5:1, но я пропусна, а след това загуби и подаването си, което позволи на Чилич да изравни до 4:4. Точно тогава се случи поредният обрат в мача и Нишикори взе следващите два гейма на по 15, с което си гарантира и място сред четиримата най-добри в турнира.

Новак Джокович за 11-и път е сред четиримата полуфиналисти в Ню Йорк. Шампионът от „Уимбълдън“ се справи без особени трудности с австралиеца Джон Милман - 6:3, 6:4, 6:4. Милман нямаше сили да повтори подвига си от преди два дни, когато отстрани в четири сета 20-кратния шампион в турнирите от „Големия шлем“ Роджър Федерер.

В хода на целия мач Джокович допусна да загуби подаването си само веднъж, като това се случи в средата на третия сет, когато Милман изравни за 3:3 гейма. Малко след това обаче сърбинът реализира нов пробив, с който си подпечата успеха в срещата. В първите две части Джокович се нуждаеше от само по един пробив, за да спечели, макар и да пропусна куп други възможности да спечели подаването на съперника си. Това удължи доста престоя на сърбина на корта, тъй като мачът продължи почти 3 часа.