БНР | 12.09.2018 12:33:09 | 91

Кметът на Пазарджик: През 2020-а поддръжката на чистотата в общините ще стане непосилна за гражданите


Кметът на Пазарджик Тодор Попов прогнозира, че през 2020 година поддръжката на чистотата в общините ще стане непосилна за гражданите. Готвената нова методика за изчисляването на такса „Смет‘ и въвеждането на задължителните такси към регионалните екологични инспекции допълнително ще натоварят общините, от което ще последна драстичен ценови шок. За Пазарджик първата стъпка започва още от началото на следващата година. От януари 2019 година, такса „Смет“ става двойно по-голяма.

В момента годишните приходи от такса „Смет“ в Пазарджик са малко под 7 млн. лева. Поддръжката на сметопочистващата дейност и новото регионално ниво са малко над 11 млн. лева. Точно тази разлика трябва да бъде платена. В Пазарджик ще я платят гражданите.

„Досега около 75% от данъчната тежест, т.е. от таксата, която ние събирахме като нетна цифра годишно, идваше от юридическите лица и се изкриви балансът на справедливост – физическите лица плащахме 30%, а 70% - фирмите. Затова настоящото увеличение ще касае само физическите лица“, обясни кметът Тодор Попов.

За по-голямата част от собствениците на имоти в града скокът е двоен. По селата увеличението е по-малко. При осредняване на цифрите поскъпването на такса „Смет“ ще бъде между 20-30 лева:

„Това са едни поносими увеличения, защото 20-30 лева годишно не е сериозно да ги коментираме, но тази тенденция през 2020 година ще бъде променена, т.е. ще има ново увеличение. Първо, ако влезе новата методология, а тя ще влезе на базата на закона, който е предложен, ще предложи нов начин на формиране на таксата и съответно ново увеличение. Там е на принципа, който повече замърсява, ще плаща повече. Друг е въпросът как общините ще създадем методология, която да измерва кой колко точно хвърля и кой какво прави. Друг проблем, който обаче не се коментира, са отчисленията за РИОСВ. За 2020 година отчисленията на тон изхвърлен отпадък ще бъдат 130 лева. Ние годишно изхвърляме около 50 хил. тона. Това  е такса над 5 млн. лева, която ние трябва да внесем в РИОСВ, която да стои по сметките за бъдещи дейности, свързани с отпадъците, което като го съберем с всички други дейности, за които ни трябват още 7-8 млн. лв. отидохме на 13-14 млн., а ние в момента събираме 6,5 млн. Аз лично съм притеснен по отношение на тези драстични увеличения, защото могат да доведат до обратен ефект и хората да откажат да ги плащат“.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация