БНР | 15.09.2018 15:16:05 | 304

Екстремните спортове 9-15 септември

СВЕТОВНО ПЪРВЕНСТВО ПО СКАЙРЪНИНГВ Шотландия се провежда Световното първенство по скайрънинг. Най-добрият бегач на планетата Килиан Жорнет е новият световен шампион в дисциплината Sky Race - той измина 29-километровото трасе с 2500 м денивлация за 3 часа и 4 минути, като подобри досегашния рекорд с цели 20 минути. При жените победителка е Tove Alexandersson от Швеция - тя финишира за 3 часа и 46 минути.Българският национален отбор на Световното включва Кирил Николов-Дизела и Александър Спасов. Дизела също се състезаваше в дисциплината Sky Race, но не успя да финишира, заради стара контузия. Александър Спасов зае 39-о място при мъжете в дисциплината Ултра (52 км, 4000 м денивелация, с време 4:47:11) и 48-о място в генералното класиране в дисциплината Вертикален километър (5 км, при 1000 м денивелация, за 49 мин и 56 сек).В Ултрата златото отива при британеца Джонатан Албън (Jonathan Albon - 4:36:20) и холандката Рагна Дебатс (Ragna Debats - 3:48:02). Във Вертикален километър победители са швейцарецът Rémi Bonnet (39:23), който подобри миналогодишното си време с близо 3 минути, и испанката Laura Orgué (51:34), която миналата година отново оглави класирането при жените, а сега подобри рекорда си с минута и половина.В първенството, което се провежда в най-високата планина в Шотландия - Бен Невис, се състезават над 1800 бегачи от 40 страни.В отворения паралелен старт на Ултрата участва и българинът Боян Дочев. Утре (16 септември) Здравко Кръстев и Силвия Младенова пък ще бягат в Glen Coe Skyline, отново в Шотландия.
TOR DES GEANTSДвама българи успяха да финишират ултрамаратона Tor des Geants в Италианските Алпи, със забележителното трасе от 340 км, с над 30,000 м положителна денивелация. Константин Атанасов пробяга разстоянието за 112 часа и 18 минути и зае 84-о място, а Никола Николов - за 127 часа и 35 минути, което го постави на 215-о място сред близо 900 бегачи от цял свят.
Интервю с Константин Атанасов можете да чуете в звуковия файл.
Победител при мъжете е Франко Коле (Franco Colle) от домакините, с време 74:03:00, а при жените - испанката Силвия Тригерос (Silvia Trigueros), с 87:50:31.Публикувано беше и класирането на ултрамаратона Swiss Peaks Trail в Швейцарските Алпи. В края на миналата седмица двама български бегачи финишираха предизвикателното 360-километрово трасе, с 26,000 метра положителна денивелация. Резултатите, обаче, бяха обявени едва в петък (14 септември, заради технически проблем на организаторите. 44-годишният Пирин Галов е 14-и при мъжете-ветерани, с време 117 часа и 57 минути. Анета Ралчева пък е финиширала с време 129 часа и 37 минути и е първа във възрастовата група над 50 години.Победител в тази дистанция е Патрик Бохард (Patrick Bohard), с време 86 часа и 25 минути.
"СОФИЙСКИ МАНАСТИРИ"Утре (16 септември) завършва едно от най-дългите ултрасъстезания по планинско бягане и планинско колоездене в България - "Софийски манастири". То започна в петък (14 септември). Трасето му прави пълна обиколка на Софийското поле и край 25 манастира. Ултрасъстезанието е на 3 етапа, като участниците ще изминат общо 218 км, с близо 6000 метра положителна денивелация. Победител в първия етап по 40-километровата дистанция е Румен Юруков от София (07:51:53). По 68-километровото трасе първи сред бегачите финишира Милен Тончев (08:52:59), а при колоездачите - Димитър Михайлов от Габрово (04:09:42).
СВЕТОВНО ПЪРВЕНСТВО ПО СПОРТНО КАТЕРЕНЕ“У дома и стените помагат”, както се казва. Затова може би не е чак толкова изненадващо, че австрийците Джесика Пилц и Якоб Шуберт са новите световни шампиони по спортно катерене в “класическата” дисциплина трудност. Втори на първенството в Инсбрук, Австрия останаха сочените за фаворити Яня Гарнбрет (Словения) и чешката суперзвезда Адам Ондра. Интересното е, че те показаха същите резултати, затова решаващо за класирането се оказа представянето на Ондра на полуфинала (там той беше втори) и времето на Гарнбрет - на финала тя беше с 10 секунди по-бавна от Пилц. Така Джесика Пилц спечели първата си титла в кариерата си, и топърво място на световно първенство.По-късно Яня Гарбрет спечели златото в дисциплината боулдър, а довечера (15 септември) е финалът при мъжете. Именно в тази дисциплина бяха нашите надежди - българите Петър Иванов и Никола Петров обаче не успяха да се класират сред първите 20 за полуфинала и заеха, съответно, 83-о и 99-о място.Шампионите в дисциплината скорост са полякинята Александра Рудзинска и иранецът Риза Алипуршеназандифар.
БАЛКАНСКО ПЪРВЕНСТВО ПО СПОРТНО КАТЕРЕНЕ ЗА МЛАДЕЖИМиналата неделя (9 септември) в Просоцани, Гърция се проведе Балканско първенство за юноши и девойки и открито състезание за деца до 14 г. по спортно катерене боулдър. Българските състезатели доказаха за пореден път, че са водещата сила на Балканите в катеренето. Нашите юноши и девойки спечелиха 3 златни, 2 сребърни и 2 бронзови медала, а децата до 14 г. донесоха още 6 златни и 2 сребърни медала. Класиране: *18-19 г.: девойки: 1-во място - Деница Алтънчева (Варна), *16-17 г.: юноши: 1-во място - Стоян Петров (Казанлък), 2-ро място - Никола Мирчев (София), девойки: 2-ро място - Ерика Велев (София)*14-15 г.: юноши: 1-во място - Йоан Михайлов (Велико Търново), 3-о място - Христо Урумов (София), девойки:3-о място - Йоанна Недялкова (Казанлък)Открито състезание за деца:*12-13 г. момичета: 1-во място - Александра Тоткова (София), момчета: 1-во място  - Николай Русев (София), 2-ро място Слав Киров (София)*10-11 г. момичета: 1-во място - Петра Барова (София), момчета: 1-во място Николай Ангелов (София), 2-ро място Боян Киров (София)*8-9 г. момичета: 1-во място - Ана-Мария Бонева (Казанлък)*7 г. момчета: 1-во място - Марк Стамов (Казанлък)
ПАРАПЛАНЕРИЗЪМНационалният ни шампион по парапланеризъм Ясен Савов спечели сребърен медал на кръг от Световната купа, който се проведе в Турция.
АЛПИНИЗЪМЗаради административни неуредици, над 700 души - алпинисти и персонал, гладуват под осемхилядния връх Манаслу в Хималаите от няколко дни. Обслужващите компании не успяха да им доставят храна в Базовия лагер, заради липсата на хеликоптери. Причината е, че непалските власти са забранили полетите на 3 компании, обслужващи Базовия лагер, тъй като те нямат нужните документи. Властите обявиха, че работят по въпроса за издаване на разрешителни, но процедурите са твърде бавни, а прозорците от подходящо за полети време този сезон са твърде кратки.От догодина се въвеждат ограничения за изкачване на четирихилядния Монблан в Алпите по най-натоварения класически път към върха - този от френската страна. Причините са зачестилите инциденти при струпване на много хора и замърсяването на планината. Първенецът на Западна Европа ще може да се изкачва само след задължителна регистрация, а ако се ползва водач, то той трябва да е сертифициран.В началото на маршрута ще има полицаи, които ще следят на ден да тръгват не повече от 214 души.