БНР | 24.09.2018 12:09:57 | 203

Тази вечер БНТ показва документалния филм за опожаряването на Софийския държавен цирк


Тази вечер от 18 часа по БНТ ще бъде премиерата на документалния филм „Мокър от дъжд не се бои“. Сценарист на филма на Драгомир Драганов, режисьор е Николай Василев, а оператор – Борислав Георгиев. Филмът е посветен на 35-годишнината от пожара, който унищожи Софийския държавен цирк.

Във филма се показват снимките на фотографа Иван Григоров от вестник „Поглед“, който е единственият успял да спаси две филмови ленти, изщракани набързо. Когато милиционерите го арестуват, взимат фотоапарата и лентата, която е в него, дори не предполагат, че фотографът вече е успял да запечата огромния пожар.

„Тези кадри безспорно ще върнат зрителите към този толкова страшен миг. Те ще видят едни сантиментални, емоционални изповеди на хората, участвали в последния спектакъл, носещ името „Мокър от дъжд не се бои“. Филмът е наречен така заради този спектакъл“, обясни в интервю за предаването „12+3“ журналистът Драгомир Драганов.

По думите на Драганов, причината да не се стигне до разследване на пожара е, че пожарникарите са получили сигнала за пожара с известно закъснение. Пожарната кола пристига след 40 минути. Количеството вода, което е било в цистерната, е било толкова нищожно на фона на огромния пожар, че и до днес свидетелите упорито настояват, че тя е пристигнала без вода, обяснява сценаристът: „Тя не е пристигнала без вода, но водата в нея е била много малко. Във филма има едно мъчително признание, според мен на един достоен човек – човекът командвал гасенето на пожара и той казва: „Още, когато пристигнахме, разбрах, че няма да можем да овладеем пожара.“ За мен това мъжко признание е изключително достойно. От тук нататък версията, че циркът е бил запален умишлено поради някакви интереси, ако трябва да бъда искрен, ще кажа това, което осъзнах и разбрах след толкова много разговори и ровене, е удобната версия за оправдание на безхаберието на тогавашната социалистическа България и на още по-жестокото и зловещо отношение на постдемократична България като отношение към цирковото изкуство въобще.“

Според журналиста, пожарът в Софийския държавен цирк е началото на края на българското цирково изкуство: „В годините след изгарянето все още съществуваше надежда, все още жанровият фонд беше достатъчно богат и едно от най-успешните управления за мен на българските циркове – това на Васил Николаев – Орфи, който в определен период от време 1988-1989 година беше изпратил абсолютно всички български циркови артисти в чужбина.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация