БНР | 29.09.2018 12:07:27 | 371

Д-р Кощикова: По-добрият начин на живот намалява риска от сърдечно-съдови заболявания


29 септември е обявен за Международен ден на сърцето. Сърдечно-съдовите заболявания са най-честата причина за преждевременна смърт. Статистиката сочи, че всеки трети смъртен случай у нас е в резултат на такова заболяване. Смъртността от инфаркт на миокарда нараства в активна възраст, особено при мъжете. Възходяща е тенденцията и при смъртните случаи, причинени от мозъчно-съдова болест. През последните години хипертоничната болест започва все по-рано и се наблюдава “подмладяване” на заболяването. Не можем да променим пола, възрастта и наследствената си обремененост, но можем да направим много, за да подобрим начина си на живот, а от там и сърдечното си здраве, съветва д-р Красимира Кощикова, кардиолог в столичната Александровска болница:
"Да се борим със затлъстяването, със заседналия начин на живот, с тютюнопушенето, преустановяване на пушенето, да следим стойностите на кръвното, да бъдат в нормални параметри, стойностите на кръвната захар, добре е да се знаят да се проследяват, стойностите на холестерола, триглицеридите, всички те са рискови фактори за развитие на сърдечно-съдови заболявания."
Много хора смятат ниското кръвно налягане за безобидно, но грешат, защото понякога то може да е признак за сериозно заболяване, казва д-р Кощикова и съветва винаги да се обръщаме към лекар, когато се почустваме зле:
"Понякога миокардният инфаркт може да протече с много ниски стойности на артериалното налягане. Ако пациентът има съпътстващи болести този инфаркт може и без болка да протече. Редно е да извика лекар, той да го прегледа и да прецени и най-вече да изключи исхемичната болест за ниското налягане. Но ако пациентът не се храни редовно, не приема достатъчно течности, това което може да направи е да промени начина си на живот - редовно да се храни, повече двигателна активност и достатъчен прием на течности."
Храненето е ключов фактор, за да поддържаме сърцето си здраво. Променяйки модела си на хранене, ние можем да намалим съществено вероятността от сърдечно-съдови заболявания, съветват лекарите. Най-опасно е затлъстяването в областта на корема и талията.
"Нормалните стойности за обиколката на талията при жени - под 80 и при мъже - под 94. Важно е, защото самото затлъстяване е риск за исхемична болест на сърцето, най-малкото променя качеството на живот."
Стресът, забързания и изнервен начин на живот и мръсният въздух също водят до инфаркт на миокарда, сърдечна недостатъчност и смърт. Важно е да провеждаме профилактичните си прегледи, да се съветваме с личния си лекар, да проследяваме състоянието си преди да настъпят усложнения, съветва д-р Кощикова. От практиката си е забелязала, че повечето пациенти не обръщат внимание на профилактиката и превенцията и стигат до болницата в тежко и вече увредено общо състояние, когато често е трудно, дори и невъзможно да се помогне. Пациентът трябва да е информиран и по-загрижен за собственото си здраве, казва д-р Кощикова:
"Той да бъде наясно - има фамилна обремененост, има рискови фактори, да му се посочат кои, да му се дадат указания колко често трябва да се проследява, какво трябва да направи за да ги коригира, колкото повече знаят толкова по-добре. Посланието ми е хората сами да поемат инициативата за собственото си здраве."

Прочети цялата публикация