БНР | 06.10.2018 07:42:04 | 114

Емил Радев: По-строгите мерки за реадмисия са от ключово значение за борбата с нелегалната миграция


Позицията на ЕС е била винаги да защити правата на европейските граждани, които в момента работят и живеят в Обединеното кралство, каза в предаването "Събота 150" евродепутатът от Европейската народна партия Емил Радев:
"Винаги сме поставяли като условие, че не трябва да се дискриминират европейските граждани и по време на преговорния период и след това. Така че основните права на европейските граждани ще бъдат отстоявани от Европейския съюз на всяка цена."

Въпреки това според Радев има много подводни камъни, които отдалечават ЕС и Великобритания от постигането на споразумение. По отношение на ирландската граница Радев коментира:

"Аз съм оптимист, че трябва да се намери решение за ирландската граница, защото това е особено важен и чувствителен проблем. Виждаме и нагласите в двете части на Ирландия – процесите за обединяване на Ирландия ще получат подкрепа на близо 56% от ирландците, а само 35% ще застана зад позицията да остане Северна Ирландия към Обединеното кралство. Виждаме колко важно е да няма твърда граница между тези две части. Надявам се там да се получи пробив и да имаме все пак решение, което да позволи да няма твърда граница."

Въвеждане на по-строги мерки за реадмисия на тези, които нямат право на убежище, е от ключово значение за борба с миграционната криза и нелегалната миграция, смята Емил Радев. По думите му през 2016 г. е било наредено на близо половин милион граждани на държави извън ЕС да напуснат Съюза, но само 45% от тях са били върнати по родните им места. За миналата година този процент е още по-малък - 36,6 на сто:

"Този процент е прекалено малък, трябва много по-бързо да бъдат провеждани операциите по връщане. Този механизъм да стане ефикасен и също така да се сключват нови споразумения. За момента има 17 такива, в момента се преговаря с още 6 държави, така че да могат наистина много бързо и ефективно тези, които нямат право на убежище и са влезли на територията на ЕС, да бъдат връщани обратно в държавите по произход или транзит."

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.

Прочети цялата публикация