БНР | 09.10.2018 11:40:19 | 195

Кметът на Ихтиман подозира, че сметището край АМ "Тракия" е запалено умишлено


Движението по автомагистрала „Тракия“ в района на Ихтиман бе възстановено днес преди обед и в двете посоки след временни ограничения заради верижни катастрофа и задимяване.

Тази сутрин за около три часа движението по „Тракия“ бе спряно и в двете посоки заради задимяване от сметището край Ихтиман и станалата верижна катастрофа с 5-има пострадали, трима от които са настанени в болниците „Света Анна“ и ВМА в София. След това магистралата отново бе отворена, но за кратко, след което отново участъкът бе затворен.

Кметът на Ихтиман Калоян Илиев подозира, че сметището край града е запалено умишлено. След катастрофата тази сутрин на магистрала "Тракия" заседава кризисният щаб в община Ихтиман. Експертите са категорични, че не димът от пожара е причината за пътния инцидент. Малко вероятно е и сметището да се е самозапалило, тъй като температурата тази сутрин е била 2 градуса. Сметището е закрито преди две години. От месеци община Ихтиман чака финансиране на проекта си за рекултивация. 

Двама от пострадалите - жена и мъж, са приети в Спешното отделение на болница „Св. Анна“ в София, стабилизирани са и контактни, съобщиха от болницата. Третият, мъж на 30 години, е във ВМА, с контузия на главата и кръвоизлив.

Говорителят на Спешната помощ Катя Сунгарска съобщи за „Хоризонт“, че към мястото на катастрофата са били изпратени 7 екипа линейки, работата им е била затруднена от влошената видимост в района. Директорът на ОДМВР София старши комисар Николай Спасов каза, че сигналът за катастрофата с участие на пет коли и един камион е подаден в  5.00 часа сутринта.

„Пострадали са пет човека, а от тримата пострадали по-тежко пострадал е само един - с травма на главата, обработват го в момента в софийските болници. Много е тежка ситуацията от гледна точка на атмосферните условия, видимост наистина нулева“, добави той.

Директорът на Пожарната – главен комисар Николай Николов, обясни, че ограничението, което е било въведено тази сутрин, е спасило живота на много хора, които са щели да пътуват в тежките условия по АМ “Тракия“.

„Сметището гори, продължава неговото гасене. Да се спазват указанията - има категорични знаци, които казват - при мъгла не повече от 50. Това ограничение предотврати жертви на пътя“.

Няколко са настъпилите пътни инциденти, като един от тях е верижната катастрофа, съобщиха от МВР.

Магистралата е отваряна на няколко пъти днес, защото мъглата се е разсейвала, сподели за предаването „12+3“ по „Хоризонт“ старши комисар Николай Спасов:

„Около 11 часа вече е нормализирано изцяло движението. Наистина има пушек, но не смятам, че може да се осланяме на един-единствен фактор - пушека - за днешното събитие. Бих казал, че тук говорим за фактори от няколко събития - ниско атмосферно налягане, много гъста мъгла и, разбира се, най-вероятно и пушека. Този път, благодарение на работата на АПИ и на полицията да се стигне до по-тежък инцидент. През нощта имаше екипи на полицията. След инцидента през 2017 г с участието на около 50 автомобила, от Пътната агенция са извършили изключително много действия като са подменили изцяло маркировките, хоризонталните и вертикалните обозначителни знаци, за да може абсолютно всички водачи да бъдат уведомени предварително при навлизането в този тежък участък от около 10 километра – от 37-и км в посока Пловдив до 49-и. Апелирам към всички водачи, че в този участък трябва да карат изключително внимателно“

В следващите два дни отново се очакват тежки атмосферни влияния, които ще доведат до нулева видимост по магистралата, предупреди той. Служители ще отклоняват движението на място.

Сметището се охранява, но то е торфено и задимява в дълбочина в земята.

Синоптикът Анастасия Стойчева коментира, че „се е получила комбинация от това да има пушек и високо атмосферно налягане сутрин, когато се получава радиационно изстиване и кондензация на влагата, която е в района.

„Този район, между другото, е характерен с това, че в по-голямата част от дните, дори и лятото, там има мъгла. За щастие, в повечето дни не е толкова гъста, но  разбират се есенно време става по-гъста, но за да се стигне до видимост нула всъщтност имаме комбинация за този дим от сметището и подходящите атмосферни условия. Това е особено опасно явление в метеорологията, известно като много гъста мъгла“.

Почти цялата следващата седмица оставаме в под влияние на това високо атмосферно налягане и мъгли се очакват освен около Ихтиман, на много места около река Дунав, в котловините, в равнината част от страната:

„В повечето случаи това ще е в източна България и през следващите дни, но специално за този район (на Ихтиман б.р.) той е характерен с това че е чувствителен в такива обстановки -при антициклонално време до обяд да има мъгла. Това е най-ниската точка в района, а там наблизо има река, която е допълнителен източник на влага. Колкото по-напред отиваме в зимния сезон, толкова по-продължителна може да е мъглата. В архивите има известни продължителни обстановки с мъгли, които продължават повече от пет-шест дни непрекъснато“.

Най-характерните месеци за много гъсти мъгли са декември и януари.


Прочети цялата публикация