БНР | 09.10.2018 15:56:45 | 112

От общинските болници поставиха пред БСП въпроса за недостига на кадри в здравеопазването


Следващия понеделник БСП ще внесе мотивите си, с които иска вот на недоверие на правителството в сектор „здравеопазване“. Настоящата седмица партията ще използва за да обогатява тези мотиви в разговори с различни организации и с политически партии. Днес от партията се срещнаха с представители на работата на националното сдружение на общинските болници.

Д-р Неделчо Тотев - председател на управителния съвет на сдружението на общинските болници, сподели за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“, че от партията са представили и своята визия за реформи в сектора:

„Запознахме се с концепцията на БСП и виждаме доста рационални неща вътре.  Разбира се, това е конструкция, която би следвало да се изпълни с детайлите около нея, за да може да добие някакъв завършен вид“.

От общинските болници имат притеснения относно предложенията на министър Ананиев за нов модел на финансиране на здравеопазването.  Тотев изтъкна, че цяла година болниците работят „на издихание“ и припомни, че в началото на годината е имал обещания за нова концепция за общинското здравеопазване.  Твъре много хора в страната загиват заради ненавременна и недостатъчно адекватно оказана медицинска помощ, допълни той.

Професор Радослав Гайдарски изтъкна, че от общинските болници са поставили най-остро въпроса с недостига на кадри в системата:

"Въпросът с кадрите в общинските болници не е само единичен случай. Въпросът с кадрите в България, по принцип, стои доста зле и за окръжните болници, и за централно разположените болнични заведения в София и страната, защото дадохме възможност на нашите кадри да се движат свободно. Имаме 6 университета, които обучават нашите кадри в областта на медицината и си представете за какво става въпрос.... Заплатите на нашите медицински кадри, на лекарите, започват някъде около 700 лева. В Австрия започват от 4000 евро. Лекарите  са нашите млади хора, които знаят езици – немски, английски, френски   - естествено е, че когато им предложш такава заплата 700 лева или 4000 евра, той ще отиде и ще каже „работя“.  

Според Гайдарски, лекарската заплата у нас трябва да е „минимум 1500 лева“ и това би помогнало младите хора с да бъдат задължени с договор да останат в страната и да работят, ако са били обучавани 6 години на държавна издръжка, а след това - още пет години, за да вземат специалност. Трудът на лекарите в България е силно подценен, убеден е той. 


Прочети цялата публикация