БНР | 16.10.2018 11:48:29 | 248

Конференция “История на корупцията в България в годините на преход към демокрация“ се състоя в дома на Европа


Зад тази конференция седи един екип от хора, които правят анализ на ситуацията или по-скоро на явлението корупция през последните години.

Всъщност става въпрос за представянето на третия том на т. нар. “Корупционна България“, така са нарекли своето изследване авторите му. Първия том обхващаше периода от 10-и ноември 1989 г., до 1996г. т.нар. “Виденова Зима“. След това от 1997 до 2005 година – управленията на Иван Костов и Семон Сакскобургготски и от 2005 до наши дни, където събраният материал изглежда най-обемен.

В годините на Прехода за корупция се говореше по съвършено различен начин, отколкото днес. Днес става ясно, че тя има различни проявления. След 2007 година корупцията целенасочена се описваше в докладите на ЕК, така че очевидно фокусът през тези последни 10-15 години е доста по-различен.

На 2000 страници, като авторите нямат претенции, че са изчерпили всичко онова, което се е случило през тези години. В тези три тома са събрани изследванията за най-важните казуси, които са предопределили и мястото, на което днес се намира България.

При откриването на конференцията Едвин Сугарев каза относно проблема корупция:

“Смятаме, че този прочит е от значение, както за осмисляне на историята на корупционната България  - много по-различна от видимата и описваната в обичайни текстове , това е една държава без ясни очертания, с размити граници“.

Някои от конкретните казуси, разгледани в това трето издание са: “Батко и братко“, белязал управлението на Тройната коалиция, скандалът “Сапарт“, делата за корупция в “ДАИ“, аферата “Костинброд“, Красьо черничкият и неговия ланец и още.

Целия репортаж можете да чуете от звуковия файл.


Прочети цялата публикация