БНР | 20.10.2018 14:35:41 | 238

Екстремните спортове 14-20 октомври

Словенецът Ivan Hrastovec постави нов рекорд в ултрамаратона на Далмация. Той избяга 160-километровото трасе за 19 часа и 31 минути. В състезанието участва и българинът Пирин Галов. На 80-ия километър, обаче, той обаче рязко намали темпото си. Преди по-малко от два месеца Галов финишира тежкия  ултрамаратон Swiss Peaks Trail в Швейцарските Алпи и натрупаната умора си каза думата. Тогава българинът измина 360-километрово трасе, с 26,000 метра положителна денивелация за 117 часа и 57 минути. аса и 57 минути. 44-годишният Пирин Галов се нареди 14-и при мъжете-ветерани, а Анета Ралчева зае тогава първото място във възрастовата група над 50 години, с време 129 часа и 37 минути.
Мария Николова бяга в момента в ултрамаратона Кападокия Ултра. Миналата година тя зае първото място в престижното състезание. Още четирима българи участват днес в 119-километровата дистанция  км - Константин Атанасов, Йордан Стоилов, Веселин Делииванов и Константин Ганев. В 63-километровата дистанция се състезават Дарина Димитрова, Николай Марангозов и Николай Пенев, а по 38-километровото трасе - Андрей Гридин.
И през следващата година България ще бъде домакин на Световните серии по скайрънинг, потвърдиха от световната федерация. Пирин Ултра е състезанието, с което страната ни за втори път ще бъде част от календара по скайрънинг. То ще се проведе от 20 до 22 септември 2019 г.В световното класиране за този сезон Антония Григорова зае 13-то място в дисциплината Sky Extra и 13-то място в общото класиране с дебюта си в Световните серии именно в Пирин Ултра. Там българката зае третото място при жените. Сред мъжете в световната класация Кирил Николов-Дизела заема 15-то място, a Александър Спасов - 38-о. В българския календар по скайрънинг остава още едно състезание до края на този сезон - "Хайдушки пътеки" ще се проведе в Сливен в края на следващата седмица.
Завърши сезонът на българските даунхил серии. В края на миналата седмица Витоша беше домакин на финалния кръг - велосъстезанието Home Mountain Bike Cup.При мъжете първи финишира Стивиан Гатев, следван само на 19 стотни от Росен Ковачев. Най-голяма беше конкуренцията сред юношите. С най-добри постижения в различните възрастови групи бяха Михаил Георгиев и Румен Белезирев. В категорията хардтейл (колела без задно окачване) най-добре се представи Николай Георгиев.При дамите надпреварата беше много важна, тъй като тя определи победителя в крайното класиране за сезона. За победата се пребори Виктория Гончева, а Изабела Янкова, която финишира със спускана гума, завърши само на 10 секунди след нея.
На тържествена церемония в Овиедо легендите в алпинизма Райнхолд Меснер и Кшищоф Виелицки получиха от испанския крал Фелипе Шести високото държавно отличие - наградата на Принцесата на Астурия, в областта на спорта. За първи път представители на алпинизма получават високото отличие, което се смята за испанския вариант на Нобеловите награди.