БНР | 25.10.2018 11:11:31 | 273

Ив. Кръстев: Хората имат нужда от реална перспектива, за да изберат да останат в България


„Демографската катастрофа, с която се сблъска в България в момента, е проблем, който засяга цялото социално-икономическо развитие на страната. Проблемът засяга всички области на обществения политическия живот и за него трябва да се търсят дългосрочни, консенсусни решения“

Това каза предаването „12+3“ по „Хоризонт“ Иван Кръстев - председател на фондация „Солидарно общество“ по повод конференцията, която тази фондация и

фондация „Фридрих Еберт“ организират в петък: „Демографската криза в България – реалности, проблеми и решения“:  

„Основното, до което стигаме като извод, е, че хората имат нужда от реална перспектива, за да изберат да останат в България и тя да бъде за тях един хубав и сигурен дом, който им дава възможност за развитие - на тях, техните семейства и техните деца.  Фокусираме се върху ролята на семейството, която под една или друга форма беше ерозирана през последните години. Искаме да обърнем внимание върху това колко важно е семейството за развитието на обществото и държавата и най-вече за бъдещето на децата“.

Сред основите публични сфери, които дават равни шансове за развитие на хората в страната е образованието, но сегашния му модел на финансиране „води до сегрегация на образователните институции - една част се подготвят изключително добре образовани деца, а другите, за съжаление, не дават равни шансове на децата от по-ниски, по-уязвими групи и маргинализирани семейства за равно развитие“.

За намаляване на смъртността е необходимо да имаме не само ефективно лечение, но и ефективна превенция, обясни още Кръстев.

От 2001 година насам парите за здравеопазване, в номинално изражение, са нараснали над 10 пъти, но усещането сред масовия пациент е, че то става все по-труднодостъпно и с по-лошо качество:

„Именно това налага промени в начина, по който функционира тази система. Крайно време е здравеопазването да бъде разглеждано като публична услуга, а не като търговска дейност“.

Детското и майчиното здравеопазване са трудно достъпни за по-бедните семейства, алармира Кръстев.


Прочети цялата публикация