БНР | 01.11.2018 13:01:42 | 103

Владимир Чуков: Визитата на Нетаняху стимулира създаването на Балкански Бенелюкс


Посещението на израелския премиер Бенямин Нетаняху в България е повече стратегическо, а присъединяването му утре към срещата във Варна на премиера Бойко Борисов, колегите му от Гърция и Румъния и президента на Сърбия, е безпрецедентно, заяви днес пред БНР анализаторът Владимир Чуков.

Срещата утре „много силно заявява легитимирането на нов регионален субект, когото наричан Балкански Бенелюкс“, като той в предаването „12+3” на програма „Хоризонт“. А присъединяването на израелския премиер допълнително го легитимира и му дава една много важна посока, отбеляза Чуков.

Той коментира очакваната по-късно среща днес на Борисов и Нетаняху във Варна и срещата в петък на Борисов с колегите му Алексис Ципрас и Виорика Дънчила и президентът на Сърбия Александър Вучич, към чийто работен обяд щ есе присъедини Нетаняху.

Анализаторът вижда два контекста в ставащото - динамични двустранни отношения между България и Израел, което се показва и от факта че днешната среща във Варна между двамата премиери е третата за тази година.

„Но срещата не е само двустранна, а среща на 5-има лидери, които ще говорят за икономика, но и за политика. Инициативата за нея е на България и Израел“, отбеляза Чуков.

Според него това подсилва един регионален формат, създаден много плахо през 2015 г. под формата Крайовска тройка (България, Гърция и Румъния).

Инициатор на разширения формат е България, който използва инерцията от председателството на ЕС, а чрез нея Израел се опитва да засили присъствието си на пазарите в региона, смята Чуков.

Според него Израел в средносрочен план ще стане един от най-големите износители на газ след откриването на големи газови находища в Източното Средиземноморие. И трябва да намери пазари за него и сред най-близките са тези държави.

Но освен за икономика, на срещата във Варна ще става дума и за политическо взаимодействие, посочи Чуков.

„Всичко това ще стимулира създаването на регионално образувание, в което много ясно личат критериите – членство в ЕС, като срещата е стимул и за съседна Сърбия, която не бе сред учредителите на тройката… С един куршум се постигат няколко цели и това е важното, стратегическото“, каза Владимир Чуков.

Прочети цялата публикация