БНР | 05.11.2018 11:37:05 | 227

Владимир Чуков: Сега светът не е единен по отношение на иранските санкции


Светът този път не е единен по отношение на иранските санкции, каза в предаването "12+3" арабистът Владимир Чуков

Мисля, че има нов елементи. Ако, да речем, предната вълна от санкциите светът някак си беше единен, някак си беше консенсусен, до сключването на споразумението, знаете, 5+1 с Иран, някак си сега нещата са поставени в по-различна плоскост. Знаете реакцията и позицията на ЕС, нещо повече сегашният комисар по външните отношения на ЕС, г-жа Могерини, се чувства час от подписването на този договор, така че виждаме, че европейската стана много силно се противопостави на тези санкции. Нещо повече , трите водещи държави – Великобритания, Франция и най-вече Германия, излязоха с обща декларация, че не приемат подобен тип санкции. 

И още нещо, в предните санкции нямаше механизми за компенсация, докато дори бяха изработени механизми на европейско равнище, което да компенсира загубите на европейските фирми, които няма да се съобразят с американските санкции. Т. е ситуацията наистина е чувствително по-различна и тук става въпрос за едно състезание. И още нещо-другият малко по-различен момент от предходните санкции – някак си на мен ми се струва, може и да греша, но има, вследствие на  убийството на саудитския журналист Хашоги в Истанбул, някак си европейците бяха основният промоутър, основата движеща сила за издигане на лозунг за санкции срещу саудитска Арабия. Което, вие знаете, че още преди да бъдат наложен и санкциите срещу Иран, тезата беше, че това количество нефт, което ще излезе от международната борса, очевидно вижда се, че дава своето отражение, защото бензинът, жената му лека-полека пълзи нагоре, ще бъде компенсирано от Саудитска Арабия. Тук се проявява, или по-скоро има някакви наченки, някакви белези, на състезание между два типа ембарго и тука става въпрос наистина да видим кой е икономически по-мощният, кой евентуално ще надделее. Този път нещата са малко по-непредсказуеми, бих казал."

Според Чуков е трудно да се предскаже дали тенденцията за оттегляне на европейски фирми от иранския пазар ще се засили, но все пак такава има:

"Трудно ми е да предскажа как ще се развият нещата, но има и такава тенденция, че най-чувствителната сфера – това е иранският нефт, виждаме, че ЕС не е сред осемте страни, които се ползват с временна отстъпка по отношение на санкциите, нека да припомним, че осем държави, които е бъдат обявени днес от американската администрация, на тях не се прилагат тези санкции, тъй като очевидно те не могат да компенсират толкова бързо липсата на ирански нефт. И какво прави впечатление? В този списък са и Турция, и Ирак между другото, и Япония, Южна Корея, но нито една европейска държава не изключена. Т. е автоматично за нас, европейците, влизат в сила тези санкции. Като тук първата тенденция се наблюдава. Най-големите потребители на ирански нефт –това са южните средиземноморски държави в ЕС – това е Гърция, това е Италия, това е Испания, в които обаче се наблюдава едно леко намаляване на вноса на ирански нефт Очевидно е, че предпочитаните дестинации са други. Т. е очевидно е, че се прави една стъпка назад, тъй като американският пазар наистина се оказва по-предпочитаният от иранския.

И още нещо – според анализите, които са направени до този момент, пикът на нефт на иранския нефтен износ е 2.5 милиона барела дневно. Сега още при налагането на тези санкции, износът е вече милион и половина и респективно, поне това, която твърди Майк Помпео, до 6 месеца, когато Съединените щати ще решат дали да има отново отлагане за тези осем държави, и тогава те считат, че евентуално износът на ирански нефт ще падне до евентуално до нула барела. Нещо, което аз лично се съмнявам, тъй като и Индия и Китай също има едно отстъпление от вноса на ирански нефт, аз си мисля, че много трудно биха стигнали до нула барела и вече там очевидно ще се търсят някакви компромиси."


Прочети цялата публикация