БНР | 06.11.2018 06:53:45 | 236

Нели Куцкова: Трябва да има рамка за обезщетенията за телесни повреди


Трябва да има рамка за обезщетенията за телесни повреди, така съдия Нели Куцкова от Софийския апелативен съд коментира в предаването "Преди всички" промените в Кодекса за застраховането:

"С много от колегите сме говорили, че абсолютно е необходима някаква рамка за обезщетенията от-до и вече рамките на от-до да може да се преценява в рамките на конкретния случай, конкретните доказателства. И такава рамка е особено необходима при телесните увреждания, защото  ние, за да присъди, примерно, обезщетение за счупена ръка, счупен крак, се базираме на заключенията на вещите лица – колко дълго човекът е бил болен, колко дълго не е можел да ходи и други такива неща. Но би било полезно за всички да има установени критерии, включително с участие на лекар, за телесните увреждания.

Що се отнася до обезщетенията за смъртни случаи, тъй като ние вече сме в ЕС и понякога се налага ние да прилагаме чуждестранно право, В някои държави няма обезщетение за неимуществени вреди и от смърт, освен ако лицето , което е близкият на загиналия не го е преживяло особено тежко. В други държави има тарифа, например в Чехия и там има и за братя и сестри определени суми. 

Добре е да се проучи опитът в други страни и да се направи един анализ, не мисля, че е кой знае какъв проблем и наистина има нужда от едно голямо обсъждане." 

Куцкова обясни, че при делата за обезщетение се преценяват и неимуществените вреди , но всеки случай е различен:

"За разлика от това, което се пише, че е цената на човешкия живот, този вид дела, които са граждански и където пострадалият гражданин и застрахователите са равни страни, там наказание не се налага, по тези дела подлежат на обезщетяване мъката, болката, страданието, загубата на близък човек, както и болките и преживяванията, ако човекът е осакатен при пътно-транспортно произшествие . Т. е. оценява се т. нар неимуществена вреда, която човек търпи в резултат от загубата на близък човек. И това е много индивидуално, тъй като, ще ви дам примери от практиката. Примерно, съпрузи, които на хартия са все още съпрузи, но от 20 години не са поддържали никакъв контакт и съпругата научава от полицията, че мъжът й е загинал при катастрофа, претендира обезщетения за това колко много е страдала от неговата загуба. Има случаи, в които млада жена с две деца губи мъжа си и цял живот трябва сама да гледа тези две деца и се доказва, че тя има изключително тежки последици за психиката и тогава, разбира се обезщетението ще е много по-голямо."

Съдията обясни и как точно се събират доказателствата по случаите:

"В гражданския процес страните са равни и всеки може да си посочи доказателства. Има възможност чрез адресна регистрация, справки от съда, регистъра на населението, има възможност чрез свидетели да се докаже. Разбира се, когато такива вреди и настъпването или ненастъпването им се доказват със свидетели, естествено че свидетелите могат и да излъжат, но винаги може да се установи все пак дали хората са живели заедно, дали са били в добри отношения. Въпрос и на активност от страна на застрахователите да докажат обратното, когато го твърдят, защото има много съвестни юрисконсулти на застрахователите или адвокати, които те си наемат, и те много сериозно доказват примерно, че загиналият съпруг е бил алкохолик, че са го изгонили от къщи, поради което няма как да страдат толкова тежко от неговата смърт. "

Нели Куцкова коментира и решението на Върховния административен съд:

"Това е спор от много години. дали, изобщо конкретно ставаше въпрос основно за братя и сестри или за баби и дядовци, съответно за внуци. Защото може да се окаже, че между съпрузите няма такава близка връзка и загубата на единия съпруг въобще не е такова страдание за другия, както за неговия брат или сестра. Или мога да ви дам пример със загинало дете, което е и отгледано от баба си и дядо си , тъй като родителите са го оставили като мъничко. Защо тези хора да не могат да претендират, но всичко това подлежи на доказване. Това автоматично по таблица не се раздава."


Прочети цялата публикация