БНР | 13.11.2018 05:58:43 | 151

"Демократична България“ подава сигнал до ЕК за достъпа до данъчно-акцизните складове


Законите, гласувани от ГЕРБ и БСП, удариха малките играчи и това се превръща в причина за покачване на цените на горивата. Това заяви в предаването „Преди всички“ Мартин Димитров от „Демократична България“.

Според него има два законопроекта, които са влошили сериозно положението на пазара на горива. Единият е Законът за горивата, от който пострадаха малките бензиностанции, което намали конкуренцията на пазара на горива, посочи Димитров. Той добави, че този закон трябва да се разглежда заедно с промените в Закона за ДДС, с които отново малките играчи бяха „наказани“ – два пъти да обезпечават дължимото ДДС.

Според „Демократична България“ първото, което трябва да се направи в сегашната ситуация, е тези два закона да бъдат прегласувани.

„Когато използваш държавата, за да удариш малките, то е ясно, че е в полза на големите, но цената се плаща именно от гражданите“, категоричен е Мартин Димитров.  

От „Демократична България“ предлагат още достъпът до данъчно-акцизните складове да бъде регулиран като обществен доставчик, както и да могат да се ползват такива складове в съседни страни от ЕС. Именно за достъпа до данъчно-акцизните складове те са написали сигнал до ЕК, който ще бъде внесен от евродепутата Светослав Малинов:

„ЕК има много силни антимонополни мерки, които насърчават конкуренцията. От това има нужда този пазар“.  

КЕВР никога не е регулирал цените на пазара на горива, категоричен бе още Димитров. Според него мерките трябва да са в посока насърчаване на конкуренцията. По думите му КЗК не е регулаторът, който да респектира и да защитава потребителите и конкуренцията.Те изглеждат слаби и не си вършат работата както трябва, добави Димитров. 

По думите му през ноември в 11 страни от ЕС цените на дизела, без данъците, са по-ниски. Конкуренцията в България би могла да функционира много по-добре и цените да бъдат по-добри, смята той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация